Zimní stadion se změní v nové sportoviště | E15.cz

Zimní stadion se změní v nové sportoviště

Kvalitní sportoviště rozhodně nejsou už doménou jen velkých měst. Díky přístupným dotacím z evropských fondů se do výstavby nových či rekonstrukce stávajících sportovišť pouští stále více i menší místa. To je případ zhruba sedmitisícového městečka Světlá nad Sázavou ležícího na Vysočině nedaleko Havlíčkova Brodu.

Zimní stadion ve Světlé nad Sázavou toho pamatuje již hodně. Jeho historie sahá až do 80. let minulého století. Dříve ho vlastnil hokejový klub, radnice přispívala na jeho provoz. Loni přešel stadion do majetku města. Zařízení stadionu je již opotřebované a nevyhovuje současným požadavkům.

Proto také radnice rozhodla o rekonstrukci stadionu, a zejména jeho přizpůsobení i pro jiné využití. S plánovanou investicí ve výši 125 milionů korun pomohou evropské fondy. „Přestavba stadionu se plánuje od roku 2007,“ říká starostka města Lenka Arnotová. Příslib dotace z evropského Regionálního operačního programu dostalo město loni v době, kdy ještě nikdo netušil, že tamní sklárny Sklo Bohemia se 1200 zaměstnanci na podzim zkrachují. Na konci minulého roku světelští zastupitelé znovu zvažovali, zda zahájit rekonstrukci stadionu, nakonec byli pro. „Není to investice na jeden rok, je to do budoucna a město musí myslet na budoucnost,“ zdůvodnila rozhodnutí Arnotová. Kvůli projektu si město vezme 40 milionů korun úvěr.

#####Pro další sporty i pro kulturní akce

Rekonstrukce zimního stadionu začne ještě letos a do příštího léta se o tři metry zvýší střecha, přibudou tribuny s hledištěm pro 520 diváků a nové zázemí včetně šaten, kabin, kluboven a parkoviště. Rekonstrukce se bude týkat také technologie chlazení, strojovny a kotelny. „Celý areál bude mít bezbariérový přístup,“ doplnila starostka. Kromě hokeje a bruslení bude nový stadion sloužit i pro halové sporty a pro pořádání kulturních akcí. Akci za 125 milionů korun přibližně z poloviny zaplatí EU. Zakázku na rekonstrukci stadionu získala ve výběrovém řízení žďárská firma PKS. Staveniště se bude předávat v tomto měsíci, stavební práce skončí v srpnu 2010. Stadion bude do té doby uzavřen.

#####Město postaví i novou halu

Rekonstrukce zimního stadionu není jedinou investicí do sportoviště, kterou pro letošní rok chystá radnice ve Světlé nad Sázavou. Ta připravuje také vybudování nové sportovní haly, která by měla být postavena v areálu Základní školy Lánecká. V letošním roce město zadalo firmě Stavounie - stavební a obchodní spol. s r. o., Chotěboř, k vypracování projektovou dokumentaci sportovní haly ve stupni pro vydání stavebního povolení. „Spolu s objektem sportovní haly budou v rámci stavby řešeny též venkovní sportovní plochy, komunikace, chodníky, parkoviště, venkovní osvětlení a oplocení sportovišť. Samotná budova sportovní haly bude obsahovat sportoviště haly, provozní třípodlažní vstupní objekt a dvoupodlažní objekt šaten,“ říká Klára Vašáková z odboru majetku, investic a regionálního rozvoje. Interiér bude vybaven profesionální sportovní palubovou podlahou. Kromě šaten a hygienického zázemí bude součástí provozních objektů nápojové občerstvení, sauna, galerie a tribuna pro sto padesát sedících diváků. „Venkovní sportoviště s umělým povrchem bude sestávat z univerzálního hřiště 40 x 20 metrů a dvou hřišť pro odbíjenou 9 x 18 metrů. Součástí venkovního sportoviště bude tribuna využívající terénní stupně s kapacitou třicet míst,“ dodává Klára Vašáková. Sportovní hala bude určena k využívání veřejností, a jelikož bude přímo napojena na pavilon základní školy, je počítáno s využitím i pro její žáky. Součástí areálu je parkoviště před vstupem s kapacitou 32 stání.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!