Glosa: Pouhá prkotina

Prezident Zeman uvedl, že další předčasné volby by byly nejhorším řešením

Prezident Zeman uvedl, že další předčasné volby by byly nejhorším řešením Zdroj: ctk

Tak to konečně víme. Schůzka předních sociálních demokratů v Lánech byla jen taková komická prkotina. Tedy pro hlavu státu.

Žádné protahování politické krize přes předčasné volby, prezident hodlá dělat jen to, co slíbil. Tedy pověřit vyjednáváním o vládě toho, koho doporučí vítězná ČSSD, a pak zvažovat, zda tutéž osobu jmenuje premiérem.

A jen tak, aby se vyjednávači náhodou nespletli, Zeman vzkazuje, že lídra hnutí ANO ze sněmovny sice vyhnat nemůže, z případného vládního angažmá ale ano. Lustrační zákon je lustrační zákon. Co na tom, že podle právníků nemá jednoznačný výklad, hlava státu jasno má. Zemanovy plány, jak dál vládnout zemi, zkrátka nikdo křížit nebude.

Podstatné je, aby jednání o skladbě budoucího kabinetu trvala dlouho. Však on už se najde někdo, komu dojde trpělivost a na Hrad přinese modré z nebe. Pokud se tak stane, stěží to bude prkotina. Tím méně komická.