Vyžeňte Bártu z lessa! | e15.cz

Vyžeňte Bártu z lessa!

Petr Kolář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prvním, kdo by měl být v rámci "debártizace" odvolán z funkce, je policejní prezident Petr Lessy

Kabinet Petra Nečase minulý pátek poměrně upachtěně získal důvěru sněmovny. Nastal tedy čas učinit kroky, bez nichž by celá tragikomická rošáda uplynulých týdnů neměla smysl. Řeč není ani tak o prosazování reforem (chcete-li škrtání a zdražování), ale o deabelizaci či debártizaci veřejné správy, o které špičky TOP 09 a ODS v čele s Nečasem hovoří už několik měsíců bez valných výsledků.
Nyní má premiér unikátní příležitost pustit se do debártizace z gruntu a dotáhnout ji do konce. Nesmí ale zůstat pouze u nižších šarží, jako jsou odvolaní lidé typu pověřeného šéfa Správy železniční dopravní cesty Pavla Habarty nebo člena dozorčí rady Českých drah Daniela Barteka. Na řadu by měly přijít také zdánlivě skryté „kukačky“ na nižších, avšak strategicky nesmírně důležitých pozicích. Takovým je například šéf úseku výstavby dálnic Ředitelství silnic a dálnic Brno Radomír Štamberg, příbuzný někdejšího supergurua, jemuž se v kraji přezdívá Bártův strejček (Euro 29/2011).
Na debártizaci veřejné správy by však vláda a příslušní ministři měli jít hlavně od lesa, použijeme-li poněkud laciný příměr. Respektive od Lessyho. V současné době totiž ve státní správě neexistuje nikdo na vyšším a důležitějším postu a s přímým napojením na Víta Bártu a jeho lidi, než je stávající policejní prezident Petr Lessy. I když ho ministr vnitra Jan Kubice v minulosti několikrát vyzval k rezignaci, narážel na zákonné komplikace pro Lessyho odvolání a také odpor Věcí veřejných (VV), které se za policejního prezidenta vždy postavily. Nyní minimálně druhá překážka odpadla a tlak na Lessyho konec v čele policie zesílil. Operaci je však nutné dotáhnout do konce. Až poté by se měla staronová vládní většina zamyslet nad tím, zda na výkon funkce stačí sám Kubice.

Podivné policejní náhody

Proč by měl Lessy vycházet Bártovi a spol. vstříc i poté, co superguru a jeho věrní ztratili podstatnou část svého vlivu? Je mu jednoduše zavázán, soudí zdroje týdeníku Euro léta spojované s ministerstvem vnitra i policií. Už kvůli způsobu, jakým byl policejní prezident okolo předloňských Vánoc skupinou s „notičkami“ tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (čti Víta Bárty, Michala Moroze či Václava Jahodáře) vybrán. Způsobu, kvůli němuž vypukla snad první vážnější vládní přestřelka, po které premiér Nečas kvůli zásadnímu zásahu prezidenta Václava Klause musel před bártovci kapitulovat. A také způsobu označovanému později Nečasem za „kočkopsa“ v rozporu se zákonem, k čemuž se dnes Kubice vrací při snaze najít argumenty pro Lessyho odvolání.
Tomu, že se kritici policejního prezidenta nemusejí ohledně pouta mezi Lessym a bártovci mýlit, nasvědčují třeba „náhodné“ potíže poslanců VV Otto Chaloupky či Miroslava Petráně s policií. Byť jsou oba případy staršího data, objevily se na stole náhodou zrovna ve dnech, kdy se oba jmenovaní rozhodovali, zda dají hlas Nečasovu kabinetu.
Přičíst se k tomu dají také turbulence okolo odvolaného Lessyho náměstka Vladislava Husáka. Dobrého známého šedých eminencí pražské ODS Romana Janouška s Tomášem Hrdličkou, kteří podle spekulací z politických kuloárů stáli za rozmachem Bártovy strany. Lessy sice ve snaze zachránit si kůži oznámil Husákovu „rezignaci“, pak ale nečinně přihlížel tomu, jak končící náměstek nejspíše v rozporu se zákonem smetl výsledky doporučení výběrové komise na post šéfa útvaru chránícího ústavní činitele a nominoval se tam sám.
Samostatnou kapitolou je převedení případu bouračky opilého Janouška do Královéhradeckého kraje, kde velí Husákův někdejší spolupracovník Jan Švejdar. Samozřejmě může jít o náhody, se kterými Lessy nemá nic společného. Na jednoho policejního prezidenta je přesto pochybností až moc.

Kočkopes z hotelu Aria

Vraťme se nyní do zimních měsíců roku 2010. Občanští demokraté se tehdy s véčkaři tvrdě přeli o nového muže v čele policie, přičemž John a spol. vykřikovali, že nesmí pokračovat spojenec Ivana Langera Oldřich Martinů. Pro výběr nového policejního prezidenta tehdy zvolili výběrovou komisi, jejíž členy měli vesměs pod kontrolou. Výjimkou byli Langerův blízký spolupracovník Jaroslav Salivar a šéf policejních odborů Milan Štěpánek. První podle informací týdeníku Euro mluvil o nezákonnosti výběru už tehdy, pročež se celé jednání a výstupy z něj staly neveřejnými. Druhý protizákonností tehdejší volby argumentuje nyní a žádá Kubiceho o zproštění mlčenlivosti.
Nejskloňovanějším adeptem na policejního prezidenta byl dlouho náměstek Viktor Čech. Ještě před Vánocemi se ale strategie změnila a favoritem se stal Petr Lessy, do té doby šéf jihomoravských policistů. Právo později psalo o schůzce v luxusním pražském hotelu Aria mezi Bártou, Morozem, Jahodářem, Lessym, Tomášem Martincem (jehož Lessy později jmenoval šéfem protikorupční policie a který rozpoutal akci vedoucí k znovuotevření případu místopředsedy ODS Pavla Drobila) a Pavlem Osvaldem (pozdější Lessyho náměstek). Dnešní policejní prezident bezpečnostnímu výboru tehdy setkání potvrdil, prý s Bártou diskutovali o dopravní situaci v Jihomoravském kraji. Ha, ha.
Když premiér Nečas odmítl Lessyho jmenování akceptovat a hrozila první vážná koaliční krize, pozval si lídry stran na Hrad prezident Klaus a nadiktoval jim dodnes nezveřejněné „tajné řešení“. A Lessy se po Novém roce dostal do čela policie k velké spokojenosti Víta Bárty, který měl už tehdy s Klausem velmi dobrý vztah.
Až o několik měsíců později, po provalení Bártova plánu na ovládnutí veřejné správy deníkem MF Dnes, se z čela ministerstva vnitra musel pakovat směšný Radek John. A po dalších přestřelkách v rámci koalice se novým ministrem stal někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Muž, který má příbuzenské vazby na Petra Kuchára, člověka blízkého prezidentovi a šéfa developerské firmy Prominecon, dříve Navatyp. Tedy společnosti aktuálně patřící do portfolia skupiny Natland, o nichž obou se spekuluje, že je ovládají Janoušek s Hrdličkou.
Dodnes není zcela jisté, kdo Kubiceho do ministerské funkce prosadil. Hlásil se k tomu totiž Petr Nečas stejně jako Věci veřejné. Faktem ovšem je, že Kubice vymetl z vnitra jak náměstky VV v čele s Morozem, tak Langerova Salivara. V politických a policejních kuloárech se pak o ministrovi vesměs říká, že se jako bývalý policista věnuje výhradně policii a funkci moc nezvládá, ale politickým tlakům příliš nepodléhá, a Bártu dokonce nesnáší. I kdyby měl Kubice v budoucnu kvůli chybám v řízení resortu skončit, na dotažení konce Petra Lessyho v čele policie by čas ještě dostat měl. Ovšem nesmí to trvat příliš dlouho.

Autor: Petr Kolář

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video