Česká bouře ve sklenici vody | E15.cz

Akcie, měny & názory Milana Svobody: Česká bouře ve sklenici vody

Milan Svoboda

Milan Svoboda

Vstoupit do diskuze
0

Po několikaměsíční rallye na většině akciových trhů patří dnes k velmi složitým úkolům najít valuačně stále atraktivní společnosti. Pokud bychom se měli řídit výhradně poučkami investorského guru Benjamina Grahama, zelo by nejspíš naše akciové portfolio prázdnotou a s jistou hořkostí bychom mohli téměř každý den sledovat pohyby řady akcií, jejichž cena během dne kolísá o desítky procent.

V tomto prostředí je čím dál těžší najít akcii, která v posledních týdnech ještě nešla nahoru. Nechci tyto společnosti hanit, ale Česká zbrojovka či Kofola přesně představují tyto „ležáky“ pražského burzovního parketu. V dnešní době stačí v akciovém světě opravdu malá jiskřička, která může rozpoutat velký oheň.

Pro zbrojovku byla v pondělí touto jiskrou lehce pozitivní zpráva o pokračování jednání o akvizici amerického Coltu. V následujících dnech se cena vymrštila až o 26 procent, když na trhu jednoznačně chyběli prodejci. Hned o den později stačilo akciím Kofoly zopakování nákupního doporučení od KB k tomu, aby si během 24 hodin připsaly přes 20 procent.

Oba tyto pohyby se podobaly takzvanému short squeeze, kdy zavírání krátkých pozic vědomých, či nedobrovolných spekulantů na pokles dále pohání nárůst ceny, a k tomu se potkává s poptávkou spekulantů hrajících o zhodnocení akcie, což pohyb ještě dále urychluje.

Na příkladech těchto relativně malých emisí je názorně vidět, jak jsou investoři i spekulanti hladoví. Část poptávky se samozřejmě přelévá i na dluhopisové trhy, které v posledních měsících lákají české investory stále více.

Jednu z velmi úspěšných emisí představovaly dluhopisy Rohlik Fin.6,60/23, kde emitent po dvou letech využil opce pro předčasné splacení s prémií ročního kuponu. V kontextu výše zmíněného lze očekávat, že o nástupnickou emisi dluhopisů Rohlík.cz přicházející na trh začátkem února bude opět enormní zájem.

Autor je obchodník J&T Banky

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.