Akcie, měny & názory Viktora Zeisela: Podnikatelé to ustáli | E15.cz

Akcie, měny & názory Viktora Zeisela: Podnikatelé to ustáli

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Viktor Zeisel

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku rostla rychleji, než statistici předpokládali. Její růst činil velmi dobrých 5,5 procenta, první odhady byly o tři desetiny procentního bodu nižší. Kromě příznivé revize, která ale mnohé tolik nepřekvapila, ale statistici zveřejnili další dobré zprávy z domácí ekonomiky: podnikům zatím výrazně neklesají zisky.

Ekonomové se báli, že rostoucí mzdové náklady a posilující koruna ukrojí velkou část ziskové marže obchodníků. Mzdy totiž v posledním čtvrtletí roku 2017 rostly o silných osmprocent. O něco rychleji ve veřejné sféře, ale i privátní zaměstnavatelé museli svým lidem výrazně přidat. I vzhledem k vyššímu počtu zaměstnanců musely nefinanční podniky vydat o 8,4procenta více na mzdy.

Další přítěží pro českou převážně exportně zaměřenou ekonomiku je posilování koruny. Od začátku října koruna nabrala druhý dech a vůči euru začala znovu posilovat. Na konci roku 2017 byla oproti jeho začátku přibližně o 5,6procenta silnější.

Domácí podnikatelé se s touto situací vypořádali neobyčejně dobře. Nejenže si za těchto podmínek v podstatě zachovali ziskovost, ale také byli schopni zvýšit míru investic, čímž zvyšují svůj budoucí potenciál. Pomáhá jim k tomu neobyčejně dobrá situace na světových trzích. Vzmáhá se světový obchod, na kterém je Česko životně závislé, ale silná je i domácí poptávka. To je dobrá zpráva i pro zaměstnance. Prostor pro další růst mezd tu stále je.

Autor je ekonomem KB

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.