Německý diář Petra Fischera: Fiala v Berlíně aneb Češi mají k Němcům blíže, než se může zdát | E15.cz

Fiala v Berlíně aneb Češi mají k Němcům blíže, než se může zdát

Petr Fischer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Český premiér Petr Fiala měl s návštěvou Německa trochu smůlu. Tamní média se celý den plně soustředila na návštěvu německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové na Ukrajině, a tak se premiérovo jednání v kancléřství ani nemohlo dostat na zpravodajsky významná místa.

Samozřejmě že Němci pečlivě popsali, o čem se premiér Fiala s kancléřem Olafem Scholzem bavili, co důležitého dojednali a jaké hlavní problémy je třeba vyřešit v nejbližších letech. Obnova německých vztahů s Ukrajinou a cesta Baerbockové do Kyjeva však měly přirozeně přednost.

Na sítích se donekonečna probíralo, že německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier telefonicky mluvil s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským a že faux pas s pozváním-nepozváním Steinmeiera do Kyjeva bylo definitivně zažehnáno. Mohl za to nejen posun Německa v otázce dodávek těžkých zbraní na Ukrajinu, ale i vědomí, že Německo je pro Ukrajinu právě teď politicky důležitější než výčitky minulých hříchů a morální nátlak.

Video se připravuje ...
Pohonné hmoty a jejich zdražování v reakci na Ukrajinu

Jaderný strašák děsí Německo

Politická a ekonomická síla Německa v rámci Evropské unie organizovala koneckonců i návštěvu českého premiéra v Berlíně. Fiala se Scholzem dohodli výměnu vojenské techniky podle slovinsko-německého vzoru. Češi, kteří nemají politické, morální ani společenské problémy posílat těžké zbraně na Ukrajinu, dostanou za své zásilky plnohodnotnou německou náhradu. Německo se tak zapojí do pomoci Ukrajině, aniž budou jeho stroje přímo jezdit po bojištích a dráždit ruské oči. Toho se Němci stále bojí jako čert kříže: i proto je 45 procent obyvatel Německa podle průzkumů proti vývozu těžkých zbraní na Ukrajinu, zatímco 47 procent je pro.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery