Francouzský diář: Odvážné plány staronové starostky Paříže | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Francouzský diář: Odvážné plány staronové starostky Paříže

Ilona Mádrová

Ilona Mádrová

O podruhé zvolené starostce Paříže, ambiciózní Anne Hidalgo, se ví, že dotahuje projekty do konce. I ty, které zvedají vlnu nesouhlasu a obav Pařížanů.

Jako první žena ve funkci starostky francouzské metropole se v prvním funkčním období v letech 2014 až 2020 těšila všeobecné přízni. Řešila situaci v bydlení, nové urbanizační projekty, zejména dvaačtyřicetipatrový mrakodrap Triangle a ještě o deset pater vyšší First, budoucí sídlo společnosti Total. Stála i u vzniku nové čtvrti ZAC Bercy – Charenton se šesti mrakodrapy a často kritizovanými cyklostezkami, které podle kritiků vznikly na úkor zelených prostor.

Nařčení, že betonuje Paříž, si Hidalgo vzala k srdci a dnes je zastánkyní zelených projektů a pustila se do radikální proměny města. Aby docílila lepších životních podmínek, motivuje Pařížany, aby více jezdili na kole a chodili pěšky. Řidiče naopak odrazuje od jízdy autem zrušením 133 tisíc parkovacích míst a rozšířením chodníků, uzavřením vybraných ulic, zákazem dieselových aut, snížením rychlosti na 30 kilometrů v hodině v centru a na 50 na periferii.

Zákazy starších aut, nová zeleň, cyklostezky. Paříž vstupuje do ekologické éry

Starostka přitom usiluje o rozšíření pěších zón a dalších omezení do všech obvodů, o definitivní začlenění cyklistických stezek na úkor silnic a plánuje urbanizační zelené projekty sedmi náměstí (place des Fêtes, Nation, Bastille, Italie, Gambetta, Panthéon a Madeleine). Prostě město ještě zelenější.

Paříž je velmi aktivní metropole. Ekonomicky táhne Francii a zčásti Evropskou unii. Podniky, hotely, obchody, ale i drobní živnostníci, řemeslníci a provozovatelé služeb potřebují funkční dopravu, potřebují mít kde zaparkovat. Je tedy třeba si položit otázku, zda odvážný plán Anne Hidalgo není odvážný až příliš.

Autorka je spolupracovnice redakce

Další riziko pro Macronovo znovuzvolení: zelený socialismus

Německý diář Petra Fischera: Pravda o Merkronu

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!