Glosa Martina Čabana: Zemanův novičok | E15.cz

Glosa Martina Čabana: Zemanův novičok

Glosa Martina Čabana: Zemanův novičok
Miloš Zeman při inauguraci
• 
ZDROJ: čtk
Martin Čaban

Martin Čaban

Když prezident Miloš Zeman prohlásil, že v Česku se vyrobilo malé množství novičoku, které bylo vzápětí zničeno, nesdělil národu nic nového. Každý, kdo alespoň tuší, že v Česku máme něco jako elitní protichemickou jednotku (tedy snad úplně každý), musel očekávat, že s novičokem i mnoha podobnými sajrajty se tu v rámci výzkumu a cvičení pracovat musí. Nijak zásadně se s tím ostatně netajila ani Univerzita obrany, ani Vojenský výzkumný ústav.

Takže prezidentovo sdělení, že malé množství novičoku se v českých laboratořích vyrobilo a následně bylo zničeno, není nové ani překvapivé a do českého veřejného prostoru nevnáší žádnou hodnotu.

To s ruským veřejným prostorem je to něco úplně jiného. Tam po Zemanově výroku skočili s velkým nadšením a udělali z něj potvrzení kremelské verze příběhu o pokusu o vraždu exšpiona Skripala, podle níž mohla jedovatá látka, jíž byl Skripal otráven, pocházet z mnoha různých zemí NATO včetně Česka. Že se v Česku (i podle Zemanových poněkud zmatených slov) vyrobila jiná látka, než která skoro zabila Skripala a jeho dceru, Rusové samozřejmě neřeší. Mají příběh o spojenci na Západě, který potřebují. A Zeman jim jej ochotně dodal.

Zeman slouží propagandě Kremlu, tvrdí opozice

Těžko si myslet, že to udělal nevědomě. To by nesměl mít vůbec žádnou představu o tom, jak ruská média běžně s jeho výroky pracují. A jelikož je prezident na svou publicitu citlivý, zcela nepochybně to ví. Rusům tedy jejich propagandistickou story dodal zcela vědomě.

A nedá se očekávat, že by se jeho aparát přetrhl v telefonování do redakcí kremelských médií s žádostmi o upřesnění svého stanoviska. Neexistují samozřejmě žádné důkazy, že by tento úkol Zemanovi někdo zadal. Možná si jej vytyčil sám – z lásky k zemi, do níž ho ještě občas pozvou, nebo z touhy zase si jednou zaplavat proti hlavnímu proudu vládní zahraniční politiky. Na každý pád byl úkol splněn na jedničku.

Zemanův výrok potvrzuje, že kauza Skripal je provokace, tvrdí Kreml
Novičok se nevyrábí pouze v Rusku. Británie v případu klame, tvrdí ruská diplomacie. Odvolává se na Zemana

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!