Glosa: Nepružná Merkelová | E15.cz

Glosa: Nepružná Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk/AP
Martin Čaban

Martin Čaban

Není těžké se posmívat Angele Merkelové kvůli uprchlíkům. Nejprve otevřená náruč, pak zavřené hranice, nejprve odmítnutí dublinského systému, teď zase oznámení, že Německo se k tomuto systému vrací a bude i Syřany posílat zpět do zemí, kde vstoupili na území EU. Konzistentní a předvídatelná politika vypadá jinak.

Jenže chaos v nástrojích je působen tím, že Merkelová je pevná v hodnotových kramflecích a neohýbá se při prvním náznaku propadu popularity. To vede k tomu, že technicky poněkud zaostává za překotným děním. K uprchlíkům přistupuje jako Evropanka a křesťanka – se solidaritou a pocitem, že má povinnost pomoci.

Většina českých politiků tyto hodnoty dávno odhodila nebo o nich nikdy neslyšela, což jim umožňuje zcela konzistentně zavírat běžence i s dětmi za dráty, dávat pozor, aby náhodou nenaštvali Konvičku se Zemanem, kteří mluví „hlasem většiny“, a pohrdat Merkelovou. Je to skutečně taková výhra?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.