Komentář Lukáše Kovandy: Máme se jako dlouho ne. A víme o tom | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Komentář Lukáše Kovandy: Máme se jako dlouho ne. A víme o tom

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Česká ekonomika jede jako namydlený blesk. Pokud se předběžný odhad růstu HDP ve druhém čtvrtletí potvrdí, jde o nečekaně pozitivní výsledek, který až vyráží dech. Ale i kdyby došlo k výraznější korekci směrem dolů, těžko by byla tak citelná, abychom mohli říci, že se ekonomika ve druhém kvartálu nevyvíjela příznivě.

Trh přitom počítal s růstem o třetinu nižším, a sice tříprocentním. Výrazně rychlejší je i mezičtvrtletní dynamika růstu, která očekvání trhu trumfla o 1,5 procentního bodu. Česká republika, pokud se včerejší odhad potvrdí a pokud na něj ekonomika naváže ve druhé polovině roku, by se letos řadila k nejrychleji rostoucím ekonomikám EU společně s Lucemburskem, Maltou a s Rumunskem. Celkově by v takovém případě rostla za celý rok tempem 3,8 procenta.

Odkud se růst bere? Na přesnější čísla si musíme pár týdnů počkat. Je ale zjevné, že ekonomiku táhla i ve druhém kvartálu v první řadě spotřeba domácností. Jejich optimismus, pravda, během druhého čtvrtletí mírně klesl, zejména vlivem rychlejší než loňské inflace. Citelně zdražující potraviny včetně másla nebo vajec ale v kontextu svižně rostoucích mezd optimismus spotřebitelů nezchladily natolik, aby se to projevilo sebemenším ochabnutím celkové poptávky domácností.

Komentář Šárky Kadavé: Babiš ve své knize prodává pohádky jako housky

Neprojevilo se ani zdražování služeb typu zájezdů nebo obecně rekreace. Domácnosti naopak za zboží zbytné povahy utrácejí v rostoucí míře, což svědčí o jejich poměrně neochvějném přesvědčení o vlastní příznivé finanční situaci i výhledu do dalších měsíců. Tento výhled podporuje stav trhu práce. Jeho přehřívání a související nedostatek vhodné pracovní síly sice přidělává vrásky na čele zaměstnavatelům, z hlediska zaměstnanců je však vítaný.

Zaměstnavatelé si je musejí předcházet, což zesiluje tlak na růst mezd, které by letos v nominálním vyjádření měly růst tempem přesahujícím šest procent.

Navzdory inflaci převyšující inflační cíl ČNB tak letos spotřebitelé dále citelně zbohatnou i v reálném vyjádření. Růst mezd podporuje navíc i štědrá politika vlády, která zvyšuje platy státním zaměstnancům a pro rok 2018 navrhuje zvýšení sociálních dávek.

Lidé utrácejí stále více. Roztočili domácí ekonomiku do nečekaného růstu

České ekonomice vedle optimismu spotřebitelů svědčí i sílící zahraniční poptávka, například po českých automobilech, která odráží ekonomický růst eurozóny a Německa a vzestup tamní průmyslové produkce. Ve druhém čtvrtletí také ožilo dosud mdlé čerpání prostředků z evropských fondů, jehož další zrychlení lze čekat v nadcházejících kvartálech. To by mělo pomoci investiční aktivitě vlády i soukromého sektoru, takže uzdravení se snad postupně dočká i stávající „nemocný muž“ české ekonomiky, totiž stavebnictví.

Prostě a jednoduše, Čechům se ekonomicky daří jako dlouho ne, možná jako nikdy. Opoziční strany to u nadcházejících voleb budou mít možná těžší, než si myslí.

Autor je hlavním ekonomem společnosti Cyrrus

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!