Komentář Petra Peška: Virový test systému | E15.cz

Komentář Petra Peška: Virový test systému

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Omezení pohybu obyvatelstva, zavřené hranice, nouzový provoz ekonomiky i společnosti. Pandemie koronaviru si vyžádala radikální opatření, která by ještě před pár týdny byla jen těžko představitelná. A pohled na vylidněné ulice, po nichž chodí lidé s rouškami či jinak krytými tvářemi, by mohl leckomu připadat jako scéna z nějakého katastrofického sci-fi filmu.

Přestože v tuto chvíli není jasné, jaké následky po sobě COVID-19 ve světě i v České republice zanechá, dá se na něj pohlížet i jako na příležitost, jak se připravit na případné další, ještě větší krize.

Něco podobného jsme již zažili. První vlna povodní v roce 1997 odhalila mezery ve fungování státu, ať už šlo o chybějící havarijní plány či o nedokonalou spolupráci záchranných složek. Když přišla velká voda o pět let později, byla už připravenost institucí na mnohem vyšší úrovni a předešlo se ještě fatálnějším následkům a škodám. A podobné poučení by mělo plynout ze současné koronavirové krize.

Příliš dlouho se váhalo s karanténou pro lidi, kteří se vrátili z rizikových oblastí. Zbytečně chyběly – a stále chybějí – roušky a respirátory, přestože technologicky by to pro společnost na prahu 21. století neměl být problém. Až za pochodu se rodil scénář, v jakém sledu zavírat školy, některé obchody a zamezovat dočasně zbytným kontaktům mezi lidmi. A samozřejmě řešilo se, kolik lidí pohromadě je už nebezpečných. Jestli sto, nebo třicet, nebo deset…

Vládu lze za její počáteční liknavost a poněkud chaotický přístup oprávněně kritizovat, to ale není to hlavní. Důležité nyní je, že nezbytná opatření nakonec přišla. A že existuje návod pro řešení případné další, ještě vážnější krize. Propříště snad už bude ve skladech dostatek roušek, respirátorů, prostě základních ochranných prostředků. Dopracují a kodifikují se plány, jak postupovat při dočasném omezování pohybu obyvatel. Kdy rušit lety, kdy zavřít hranice a kdy – v extrémním případě – izolovat obyvatele na infikovaných územích. Mít připravený plán kompenzací pro firmy, zaměstnance i pro živnostníky.

Ukázaly se i překvapivě kladné stránky. Kde nestíhal stát, zaskočil soukromý sektor. Spousta lidí projevila velkou dávku odpovědnosti a solidarity. Vytvoření protilátek na novou formu koronaviru lidskému organismu ještě chvíli potrvá, společnost ale ukázala, že protilátky na krizi tohoto typu má. Teď bude na řadě stát a vláda, aby projevené nedostatky odstranily a dopracovaly již existující krizové plány. Pro případ pokračování současné krize nebo pro nějakou podobnou situaci v budoucnu. Tak jako u těch povodní.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video