Komentář Radky Zítkové: Protesty proti Trumpovi neutichají. Změní něco? | E15.cz

Komentář Radky Zítkové: Protesty proti Trumpovi neutichají. Změní něco?

Radka Zítková, Info.cz

Spojené státy za sebou mají další divokou noc. Tisíce demonstrantů znovu vyrazily do ulic a protestovaly proti nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rušno bylo v New Yorku, Chicagu, Baltimoru i Philadelphii. V Portlandu se pochod zvrtl v něco, co s demokracií mnoho společného nemá.

Vysklené výlohy obchodů, baseballovými pálkami potlučená auta, odpadkové koše v plamenech. Ulice Portlandu jakoby si vzaly inspiraci z měst, která si v posledních dvou letech prošla rasovými nepokoji. I tady postupovala většina protestujících poklidně. I tady se ale objevily skupiny, které cíleně provokovaly těžkooděnce.

Jestli šlo o anarchisty a radikály, kteří s organizátory demonstrace (hnutím Don’t Shoot PDX) neměli nic společného, je vlastně docela jedno. Klíčové je, že se od nich aktivisté z hnutí za rasovou rovnoprávnost nedokázali dostatečně distancovat. Svět tak oblétly ohnivé záběry, které vyvolávají dojem, že odpůrci Donalda Trumpa dokáží na jeho vítězství reagovat pouze násilím.

Z webu Trumpa mizí předvolební sliby, muslimové do USA už mohou

Příkladem toho je i momentka z jinak mírnějšího protestu v San Franciscu. Žena hispánského původu tam v rozhovoru pro televizi CNN řekla, že musí za svá práva bojovat, protože nikdo jiný za ni bojovat nebude. „Na obou stranách budou oběti. Budou, protože lidé musí zemřít, aby v tomto světě něco změnili,“ řekla demonstrantka na kameru. „Trumpe, skonči s rasismem! Přestaň rozdělovat rodiny. Nerozděluj moji rodinu.“

Pravdou je, že značná část fanoušků Hillary Clintonové výsledek úterních voleb nestrávila. Byli to přitom oni, kdo během kampaně obviňovali Donalda Trumpa z pohrdání demokracií, když republikán donekonečna opakoval, že volby jsou zfalšované a že v případě své prohry jejich výsledek neuzná.

1080p 720p 480p 360p 240p
Trumpův vítězný projev - české titulky

Když teď oni naopak odmítají uznat jeho výhru a kritizují systém, ve kterém může kandidát celkově získat víc hlasů a přesto prohrát, vyznívá to trochu pokrytecky. Muži, který je jim trnem v oku, to navíc pomáhá.

Na svém twitterovém účtu už z organizování protestů obvinil média, která ho během předvolební kampaně ostře kritizovala. „Máme za sebou velmi transparentní a úspěšné prezidentské volby. Teď tu profesionální demonstranti, které podněcují média, protestují. To je velmi nefér,“ uvedl budoucí prezident.

Feministické komentátorky: Trumpa volila téměř polovina žen, zradily nás

 

Trump přitom možná zapomíná na to, že on sám podobné protesty navrhoval, když v roce 2012 v prezidentských volbách prohrál Mitt Romney.

Onou stručnou reakcí na Twitteru, mnohem mírnější než je od něj zvykem, ale možná zapůsobí i na část Američanů, která mezi jeho skalní fanoušky doteď nepatřila. Násilné protesty je totiž můžou zneklidnit. Trumpovu inauguraci a následné prosazování agendy v čele Spojených států navíc v žádném případě nezastaví.

Autorka je editorkou zpravodajského webu Info.cz, který startuje 17. listopadu

Autor: Radka Zítková, Info.cz
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!