Komentář Radky Zítkové: Protesty proti Trumpovi neutichají. Změní něco? | E15.cz

Komentář Radky Zítkové: Protesty proti Trumpovi neutichají. Změní něco?

Radka Zítková, Info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy za sebou mají další divokou noc. Tisíce demonstrantů znovu vyrazily do ulic a protestovaly proti nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rušno bylo v New Yorku, Chicagu, Baltimoru i Philadelphii. V Portlandu se pochod zvrtl v něco, co s demokracií mnoho společného nemá.

Vysklené výlohy obchodů, baseballovými pálkami potlučená auta, odpadkové koše v plamenech. Ulice Portlandu jakoby si vzaly inspiraci z měst, která si v posledních dvou letech prošla rasovými nepokoji. I tady postupovala většina protestujících poklidně. I tady se ale objevily skupiny, které cíleně provokovaly těžkooděnce.

Jestli šlo o anarchisty a radikály, kteří s organizátory demonstrace (hnutím Don’t Shoot PDX) neměli nic společného, je vlastně docela jedno. Klíčové je, že se od nich aktivisté z hnutí za rasovou rovnoprávnost nedokázali dostatečně distancovat. Svět tak oblétly ohnivé záběry, které vyvolávají dojem, že odpůrci Donalda Trumpa dokáží na jeho vítězství reagovat pouze násilím.

Příkladem toho je i momentka z jinak mírnějšího protestu v San Franciscu. Žena hispánského původu tam v rozhovoru pro televizi CNN řekla, že musí za svá práva bojovat, protože nikdo jiný za ni bojovat nebude. „Na obou stranách budou oběti. Budou, protože lidé musí zemřít, aby v tomto světě něco změnili,“ řekla demonstrantka na kameru. „Trumpe, skonči s rasismem! Přestaň rozdělovat rodiny. Nerozděluj moji rodinu.“

Pravdou je, že značná část fanoušků Hillary Clintonové výsledek úterních voleb nestrávila. Byli to přitom oni, kdo během kampaně obviňovali Donalda Trumpa z pohrdání demokracií, když republikán donekonečna opakoval, že volby jsou zfalšované a že v případě své prohry jejich výsledek neuzná.

Trumpův vítězný projev - české titulky

Když teď oni naopak odmítají uznat jeho výhru a kritizují systém, ve kterém může kandidát celkově získat víc hlasů a přesto prohrát, vyznívá to trochu pokrytecky. Muži, který je jim trnem v oku, to navíc pomáhá.

Na svém twitterovém účtu už z organizování protestů obvinil média, která ho během předvolební kampaně ostře kritizovala. „Máme za sebou velmi transparentní a úspěšné prezidentské volby. Teď tu profesionální demonstranti, které podněcují média, protestují. To je velmi nefér,“ uvedl budoucí prezident.

 

Trump přitom možná zapomíná na to, že on sám podobné protesty navrhoval, když v roce 2012 v prezidentských volbách prohrál Mitt Romney.

Onou stručnou reakcí na Twitteru, mnohem mírnější než je od něj zvykem, ale možná zapůsobí i na část Američanů, která mezi jeho skalní fanoušky doteď nepatřila. Násilné protesty je totiž můžou zneklidnit. Trumpovu inauguraci a následné prosazování agendy v čele Spojených států navíc v žádném případě nezastaví.

Autorka je editorkou zpravodajského webu Info.cz, který startuje 17. listopadu

Autor: Radka Zítková, Info.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video