Náš člověk v Budapešti: Maďarský potravinový cirkus | E15.cz

Náš člověk v Budapešti: Maďarský potravinový cirkus

Gregor Martin Papucsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Potravinový cirkus, jak se dnes o něm mluví v Maďarsku, už Češi znají. Jde o podezření na rozdílnost kvality potravin z téhož zdroje v rakouských/německých obchodech na jedné straně a na regálech maďarských obchodníků na straně druhé. Ministerstvo zemědělství v té věci nařídilo širokou prověrku. Desítky inspektorů maďarského Úřadu pro biologickou bezpečnost potravinového řetězce již týdny porovnávají desítky druhů poživatin, u nichž vzniklo podezření, že pro maďarský trh byly zhotoveny z méně kvalitních surovin.

A zatímco kontroloři kontrolují, politici politizují. Ti decentnější jsou rozhořčení, například státní tajemník ministerstva zemědělství Róbert Zsiga mluvil o nepřípustném dvojím metru. Silnější slova ale použil šéf úřadu vlády, ministr János Lázár: „Nadnárodní potravinářské firmy prodávají Maďarsku smetí, což je děsivé a bezprecedentní.“

Některá média pátrají, proč aféra vzplála právě teď, když rozsáhlá zpráva o rozdílné kvalitě zboží pro západní a východní trhy vyšla už téměř před třemi roky. Že by měla odvést pozornost od jiných palčivých témat současnosti, jako je například očekávaný debakl vlády s kandidaturou na uspořádání olympiády 2024?

Znějí však z tohoto sboru i jiné hlasy, jež v současném nadšení politiků pro kvalitu potravin našeptávají otázku: Je maďarské zboží lepší než to „nekvalitní“ z dovozu? Nemusí být, má jasno konzervativní opoziční deník Magyar Nemzet a dodává: „Řekněme to konečně nahlas, aniž bychom byli vzápětí označeni za vlastizrádce.“

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.