Ohlasy po summitu: EU je teď už třírychlostní | E15.cz

Ohlasy po summitu: EU je teď už třírychlostní

řadicí páka
řadicí páka
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ne dvourychlostní, ale třírychlostní Evropa je výsledkem posledního summitu Evropské unie, na němž se státy eurozóny dohodly na smlouvě o unijní reformě. Napsal to dnes berlínský deník Der Tagesspiegel. Také další německé listy se ve svých komentářích věnují rozporům v "sedmadvacítce", a šéf socialistických europoslanců a pravděpodobný příští předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dokonce vyjádřil pochybnost nad další budoucností Velké Británie, hlavního odpůrce reformní smlouvy, v EU.

„Merkozy (německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy) zaplatili za výsledek bruselského summitu vysokou cenu, neboť již existující rozštěpení EU se ještě prohloubilo,“ soudí Der Tagesspiegel. „Nyní už nežijeme jen v Evropě dvou, ale tří rychlostí s pevným jádrem okolo Německa, krizí postiženými Jihoevropany s eurem a všemi ostatními,“ dodává levicový list.

Konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung soudí, že vznik tohoto tvrdého jádra, které vyjádřilo připravenost prohlubovat svou ekonomickou a politickou spolupráci, se jevil kvůli pokračující krizi eura jako nevyhnutelný. „Vzešla z toho však paradoxní situace, neboť chtít jednotu Evropy znamená smířit se s jejím novým rozdělením,“ poznamenává frankfurtský deník.

Vydrží Velká Británie v EU?

Podle nejčtenějšího Bildu je vzkaz summitu jednoznačný: „Euro je nám důležitější než Britové.“ „Není sice vůbec jasné, zda nová, přísnější smlouva zakazující dluhy euro skutečně zachrání, jedno ale jasné je, že bez tohoto kroku by se to určitě nepodařilo,“ tvrdí bulvární list, podle něhož Merkelové a Sarkozymu nezbývalo nic jiného než tomuto cíli obětovat i dočasnou jednotu EU.

V nedělním vydání tohoto listu, z něhož se už dnes objevily na zpravodajských webech výňatky, zpochybnil německý europoslanec Schulz dokonce budoucnost Britů v evropském bloku. „Mám pochybnosti, zda Velká Británie dlouhodobě zůstane v EU,“ uvedl. Vyjádřil přesvědčení, že Londýn ještě nikdy nebyl v unii tak politicky izolován jako nyní.

Pochopení k postoji Britů vyjádřil francouzský Le Monde

Le Monde vyzývá ve vztahu k Britům k chápavosti. Ostrovní země podle něj nemůže za to, že politici zemí platících eurem nebyli schopni řešit dluhy svých ekonomik. Britové se nechtějí zapojit do posílené hospodářské integrace, protože nevěří v evropský projekt.

Na summitu byl projednáván nový rámec v této oblasti spolupráce, což je dobré, ale nikoli dostačující. Je nutný aktivnější podíl Evropské centrální banky. Výsledky summitu by však neměly být hodnoceny příliš zbrkle, soudí Le Monde a doporučuje naučit se od Britů, že kouzlo spočívá v detailech. Konzervativní britský The Times označuje postoj Británie za správnou cestu. List píše, že na začátku měla EU zářný cíl vrátit do Evropy mír. Později se nepodařilo na to navázat a byla vytvořena špatně koncipovaná unie, která se mohla rozvinout jen v pokročilou politickou spolupráci. O to Británie pochopitelně nestojí, a premiér David Cameron proto musí pro svoji zem prosadit vizi svobodného hospodářství a společnosti.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video