Volkswagen: jediná věta rozpoutala mocenský boj | E15.cz

Volkswagen: jediná věta rozpoutala mocenský boj

Volkswagen: jediná věta rozpoutala mocenský boj
Šéf koncernu Volkswagen Martin Winterkorn
• 
ZDROJ: ČTK

Igor Záruba

Předseda představenstva největší evropské automobilky Volkswagen Martin Winterkorn působil stejně jako každý jiný pracovní den. Při startu hannoverského veletrhu se tvářil přívětivě a ochotně pózoval. Nechyběl ani příznačný pohyb ruky, jímž hladívá střechu předváděného vozu. Prostě běžný obrázek.

Zdání však klame. Šlo o Winterkornovo první vystoupení, které následovalo po slovním útoku Ferdinanda Piëcha – dlouholetého šéfa firmy, prvního muže dozorčí rady a zástupce rodiny, která je v konglomerátu Volkswagen / Porsche největším akcionářem.

„Dávám si od něj odstup,“ pronesl Piëch na Winterkornovu adresu v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel, který vyšel minulý pátek. Třaskavá citace z něj sice vypadla, ale zůstala v internetové verzi. To stačilo, aby si zpráva začala žít vlastním životem a postarala se v Německu o mediální humbuk. Piëch může mít více důvodů, proč opět zaútočil na manažera, kterého si sám vybral (Bernd Pieschetsrieder a Wendelin Wiedenking, dříve vypuzení šéfové Volkswagenu a Porsche, by mohli vyprávět).

Jednou z teorií je, že otec 12 dětí chce mít v radě své geny. Druhá poukazuje na to, že pod blyštivou fasádou 200 miliard obratu, loni prodaných 10 milionů aut a nástupu v Číně se skrývají zmatky kolem směřování pilotní značky VW, nezdar v USA a slabý výkon značek MAN a Scania.

Německý tisk se shoduje, že 67letý Winterkorn nemůže v souboji s 78letým Piëchem vyhrát. Svým úspěchům a dobrým kontaktům s interními odboráři navzdory. V Piëchově šuplících už prý leží soupisky kandidátů. Winterkornův osud má teď v rukou 20členná dozorčí rada. Při shodě hlasů rozhodne Piëch.

Ujištění šéfa Porsche a člena představenstva Volkswagenu, 61letého Matthiase Müllera, že „si nepřipadá vůbec pro nic starý,“ jsou v dané situaci poměrně výmluvná.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!