Volkswagen: jediná věta rozpoutala mocenský boj | E15.cz

Volkswagen: jediná věta rozpoutala mocenský boj

Šéf koncernu Volkswagen Martin Winterkorn
Šéf koncernu Volkswagen Martin Winterkorn
• 
ZDROJ: CTK

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda představenstva největší evropské automobilky Volkswagen Martin Winterkorn působil stejně jako každý jiný pracovní den. Při startu hannoverského veletrhu se tvářil přívětivě a ochotně pózoval. Nechyběl ani příznačný pohyb ruky, jímž hladívá střechu předváděného vozu. Prostě běžný obrázek.

Zdání však klame. Šlo o Winterkornovo první vystoupení, které následovalo po slovním útoku Ferdinanda Piëcha – dlouholetého šéfa firmy, prvního muže dozorčí rady a zástupce rodiny, která je v konglomerátu Volkswagen / Porsche největším akcionářem.

„Dávám si od něj odstup,“ pronesl Piëch na Winterkornovu adresu v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel, který vyšel minulý pátek. Třaskavá citace z něj sice vypadla, ale zůstala v internetové verzi. To stačilo, aby si zpráva začala žít vlastním životem a postarala se v Německu o mediální humbuk. Piëch může mít více důvodů, proč opět zaútočil na manažera, kterého si sám vybral (Bernd Pieschetsrieder a Wendelin Wiedenking, dříve vypuzení šéfové Volkswagenu a Porsche, by mohli vyprávět).

Jednou z teorií je, že otec 12 dětí chce mít v radě své geny. Druhá poukazuje na to, že pod blyštivou fasádou 200 miliard obratu, loni prodaných 10 milionů aut a nástupu v Číně se skrývají zmatky kolem směřování pilotní značky VW, nezdar v USA a slabý výkon značek MAN a Scania.

Německý tisk se shoduje, že 67letý Winterkorn nemůže v souboji s 78letým Piëchem vyhrát. Svým úspěchům a dobrým kontaktům s interními odboráři navzdory. V Piëchově šuplících už prý leží soupisky kandidátů. Winterkornův osud má teď v rukou 20členná dozorčí rada. Při shodě hlasů rozhodne Piëch.

Ujištění šéfa Porsche a člena představenstva Volkswagenu, 61letého Matthiase Müllera, že „si nepřipadá vůbec pro nic starý,“ jsou v dané situaci poměrně výmluvná.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video