Z parketu Jakuba Bruknera: Americké volby přinesly příležitosti | E15.cz

Z parketu Jakuba Bruknera: Americké volby přinesly příležitosti

Jakub Brukner

Výsledek amerických prezidentských voleb připravil pro mnoho investorů zajímavé příležitosti. Mnozí využili momentální propady ke vstupům do pozic a postupně tím pomohli evropským trhům otočit do výrazného plusu během jediné obchodní seance, když rozdíly mezi denním minimem a maximem činily u jednotlivých indexů v průměru čtyři až pět procent.

Rozdíl mezi ranními futures a večerním závěrem indexu Dow Jones Industrial Average byl dokonce až šest procent. Wall Street samotná tedy otevřela už do zelených čísel. Ony zajímavé příležitosti pak představovaly především akcie těžebních a zpracovatelských závodů, finančních institucí, a zejména farmaceutických koncernů.

V případě dolů a oceláren investoři spoléhají na předvolební sliby Donalda Trumpa, že se mu opět podaří nastartovat průmyslové srdce Ameriky a vrátí tak svým voličům jejich ztracená pracovní místa. Finanční regulátoři začali velmi rychle finišovat poslední pravidla z tzv. Dodd-Frank Act, který by mohl být Trumpovou novou administrativou i zcela zrušen.

Jeho poslední nedokončená část mimo jiné upravuje metody bonusů ve finančním sektoru a připravovaná pravidla nyní hrají do karet velkým správcům majetků na Wall Street.

Pro evropské banky je pak pozitivní značná motivace současných špiček ministerstva spravedlnosti k dotažení očekávaného vyrovnání za jejich podíl na finanční a hypoteční krizi dříve, než se svého úřadu ujme nový prezident. Pro farmaceutické společnosti bylo zvolení Donalda Trumpa přímo požehnáním, jelikož program Hillary Clintonové počítal s drastickým omezením cen léčiv, a tedy i tržeb a marží jejich výrobců a nezřídka tak byly během středeční seance vidět i dvouciferné procentuální nárůsty hodnoty jejich akcií.

Autor je makléřem Patria Finance

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!