Zápisník Vladana Gallistla: Kolonizace Sibiře Čínou | E15.cz

Zápisník Vladana Gallistla: Kolonizace Sibiře Čínou

Vladan Gallistl

Čína začala kolonizovat Sibiř, alespoň tedy její komodity. Včera byl totiž zahájen provoz plynovodu Síla Sibiře, kterým bude proudit do Číny ruský zemní plyn.

Plynovod napojuje Čínu přímo na sibiřská naleziště. Dohoda o dodávkách plynu na třicet let byla podepsána již v roce 2014 ruským Gazpromem. Jejich hodnota je zhruba 400 miliard dolarů. Číňané si touto dohodou koupili kontrolu nad ruskými zásobami plynu. Zatímco vojenské rozšiřování území na úkor Ruska se jim v minulém století vymstilo, nyní si ruské zdroje bez problémů koupili. Čína tak evidentně získává navrch i nad Ruskem.

Evropská unie, a zvláště Německo rády hovoří o volném obchodu. Realita ale za slovy výrazně pokulhává. Brusel dostal další „ťafku“ od Světové obchodní organizace za to, že dál dotuje výrobce letadel Airbus. Toto rozhodnutí umožní USA zachovat cla na evropské zboží, která uvalil v říjnu jako reakci na nezákonné subvence. Brusel si tak zahrává, že velmi rychle nahradí Čínu jako cíl pro Trumpova cla.

 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!