WTO: EU neukončila subvencování Airbusu | E15.cz

Evropská unie dál poskytuje Airbusu nezákonné subvence. Americká cla jsou oprávněná, tvrdí WTO

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská unie ještě zcela neukončila nezákonné subvencování výrobce letecké techniky Airbus, vyplývá to z verdiktu Světové obchodní organizace (WTO). Rozhodnutí podle listu Financial Times znamená, že Spojené státy mohou ponechat v platnosti cla na evropské zboží, která v reakci na nezákonné subvencování Airbusu zavedly letos v říjnu. Airbus nicméně tvrdí, že cla by v důsledku tohoto rozhodnutí měla být snížena.

Unie podle WTO neuskutečnila všechny potřebné kroky k tomu, aby zabránila poškozování amerického výrobce letadel Boeing, a nadále subvencuje letouny Airbus A380 a A350. Evropská komise v reakci na rozhodnutí obvinila WTO, že se ve svém hodnocení dopustila „řady vážných právních chyb“. Dodala, že zvažuje odvolání, aby byly tyto chyby napraveny.

WTO v říjnu povolila Spojeným státům uvalit jako odvetu za subvencování Airbusu cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy dolarů (zhruba 174 miliard korun) ročně. Podle Airbusu by se nyní měl tento objem snížit o zhruba dvě miliardy dolarů, protože WTO v pondělním verdiktu dospěla k závěru, že újma působená Boeingu je menší než v minulosti.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. Na obou stranách bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO výrobci letadel dostávají finanční podporu s cílem zajistit jim výhodnější pozici na trhu.

Obě strany se následně začaly připravovat na případné uvalení cel, která by byla odvetou za škody vzniklé v důsledku subvencí. Plány EU na zavedení cel na americké zboží WTO ještě posuzuje, rozhodnutí se očekává začátkem příštího roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video