Verheugen: Unie je v krizi, odchod Británie může být jen začátkem | E15.cz

Verheugen: Unie je v krizi, odchod Británie může být jen začátkem

Jan Pavec

Bývalý eurokomisař pro rozšíření Günter Verheugen na přelomu tisíciletí pomáhal vstupu České republiky do Evropské unie. Teď říká, že je spolek evropských států v krizi vlastního smyslu, ale také v krizi ekonomické, finanční i migrační.

"Lidé ztrácejí důvěru ve prospěch evropské integrace, protože se nedodržely sliby o míru, bezpečnosti a prosperitě. V evropských zemích je se rozmáhají lži a populismus a nevíme, kdy to skončí. Nikdo by si dříve nemohl představit, že v Bundestagu bude extrémně pravicová strana s dvojciferným volebním výsledkem," říká v exkluzivním rozhovoru pro E15.

Glosa Martina Čabana: Britský experiment

Jaká byla největší chyba unijní zahraniční politiky za posledních deset let? A jaký následek bude mít britské hlasování o odchodu z unie? "Naši britští přátelé žijí ve světě iluzí a snů. Věří, že s nimi budeme jednat velkoryse. Tak to ale nebude, žádný vstřícnější přístup nebude," je přesvědčený Verheugen s tím, že brexit oslabí obě strany - Británii i unii. "Při hodnocení politické situace v některých zemích nemůžu vyloučit, že odchod Velké Británie je jen začátkem," dodává.

Rozhovor s bývalým eurokomisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem čtěte v pondělí 9. ledna v deníku E15.

Amnesty International: Válečné zločiny v Iráku má na svědomí Rusko, Amerika, Írán a EU
Jamie Oliver se bojí brexitu, zavírá šest restaurací ve Spojeném království

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!