Verheugen: Unie je v krizi, odchod Británie může být jen začátkem | e15.cz

Verheugen: Unie je v krizi, odchod Británie může být jen začátkem

Günter Verheugen
Günter Verheugen
• 
ZDROJ: BR.de
Jan Pavec

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý eurokomisař pro rozšíření Günter Verheugen na přelomu tisíciletí pomáhal vstupu České republiky do Evropské unie. Teď říká, že je spolek evropských států v krizi vlastního smyslu, ale také v krizi ekonomické, finanční i migrační.

"Lidé ztrácejí důvěru ve prospěch evropské integrace, protože se nedodržely sliby o míru, bezpečnosti a prosperitě. V evropských zemích je se rozmáhají lži a populismus a nevíme, kdy to skončí. Nikdo by si dříve nemohl představit, že v Bundestagu bude extrémně pravicová strana s dvojciferným volebním výsledkem," říká v exkluzivním rozhovoru pro E15.

Jaká byla největší chyba unijní zahraniční politiky za posledních deset let? A jaký následek bude mít britské hlasování o odchodu z unie? "Naši britští přátelé žijí ve světě iluzí a snů. Věří, že s nimi budeme jednat velkoryse. Tak to ale nebude, žádný vstřícnější přístup nebude," je přesvědčený Verheugen s tím, že brexit oslabí obě strany - Británii i unii. "Při hodnocení politické situace v některých zemích nemůžu vyloučit, že odchod Velké Británie je jen začátkem," dodává.

Rozhovor s bývalým eurokomisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem čtěte v pondělí 9. ledna v deníku E15.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video