E15.cz - Testování na koronavirus ve firmách nebude od července povinné

Testování na koronavirus ve firmách nebude od července povinné

Takto se testovali zaměstnanci na hradě Karlštejn. Od července už to nebude třeba.
Takto se testovali zaměstnanci na hradě Karlštejn. Od července už to nebude třeba.
• 
ZDROJ: Blesk:David Malík

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Podniky se zbaví nepříjemné povinnosti. Od 1. července nebudou muset pravidelně testovat na koronavirus své zaměstnance a totéž bude platit u živnostníků, rozhodla vláda. Testy nebudou potřeba ani ve školách, což se může týkat třeba letních termínů zkoušek na univerzitách. Ode dneška se také podle rozhodnutí kabinetu zmírnily podmínky pro návštěvy zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče.

„S účinností od 1. července 2021 se ruší všechna povinná pravidelná testování v zaměstnání, u osob samostatně výdělečně činných a ve školách,“ uvedla mluvčí rezortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Vláda postupně rozvolňuje opatření proti šíření nákazy spolu s tím, jak epidemie ustupuje.

O pokračování povinného testování ve firmách, u živnostníků, v neziskových organizacích či na úřadech do konce června vláda rozhodla na začátku května. Povinnost testu jednou týdně kabinet zavedl postupně. Jako první musely začít podniky nad 250 zaměstnanců, první kolo měly povinnost dokončit do 12. března. Testům se nemusejí podrobovat lidé pracující z domova, očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali COVID-19.

Firmy, které testují prostřednictvím samotestovacích sad, mohou z veřejného zdravotního pojištění získat příspěvek 60 korun na test, maximálně si mohou nárokovat čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Zaměstnanci nebo živnostníci se mohou nechat otestovat také v odběrových místech za peníze z veřejného zdravotního pojištění, v červnu mají nárok na dva testy metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Pro návštěvy zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče se ode dneška prodlužuje interval platnosti PCR testu na sedm dnů a antigenního testu na 72 hodin, oznámilo ministerstvo. „Uznávat se bude i test provedený zaměstnavatelem či školou. Očkované osoby se také budou moci prokázat certifikáty a test bude možné podstoupit přímo na místě,“ doplnil úřad.

Test PCR dosud nesměl být starší než 48 hodin, antigenní testy musely hosté ve zdravotnickém nebo sociálním zařízení podstoupit bezprostředně před návštěvou. Výjimky platí vedle očkovaných pro lidi, kteří prodělali v posledním zhruba půlroce COVID-19.

 

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video