Vnitřní, nebo vnější okruh? Vznikající pražská koalice musí vyřešit rozpory v dopravě | E15.cz

Vnitřní, nebo vnější okruh? Vznikající pražská koalice musí vyřešit rozpory v dopravě

Vnitřní, nebo vnější okruh? Vznikající pražská koalice musí vyřešit rozpory v dopravě
Tunel Blanka - Piráti budou tlačit na brzké dokončení vnitřního pražského okruhu
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

Nguyen Thuong Ly

Piráti, Praha sobě, TOP 09 a STAN se zřejmě shodnou na většině programových priorit pro Prahu. Kompromisy se čekají především v řešení dopravy.

V Praze se rýsuje koalice bez vítězné ODS. Druzí Piráti se mají dnes sejít ve třístranném jednání s Prahou sobě a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN), se kterými chtějí jednat o možné budoucí koalici v hlavním městě. „Položíme na stůl tři programy a sporná místa vyřešíme,“ řekl Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu).

Všechny tři strany se podle programů, které zveřejnily, shodují v mnoha bodech – zejména potřebě řešení dopravy, bydlení a otevřené radnici.

Priority u dopravních staveb se ale lehce liší. Pro TOP 09 a STAN je nejklíčovější dostavět Pražský okruh. Pro uskupení Praha sobě je nejdůležitější naopak dostavět vnitřní okruh.

Piráti by si přáli udělat podrobnější analýzu obou okruhů, ve svém programu se pak více zaměřovali na stavbu nové linky metra D do Písnice. Praha ale zřejmě nebude moci financovat stavbu metra a městského okruhu najednou, nová koalice si bude muset vybrat.

Neshody mohou panovat u zlevnění jízdného na pražské MHD. Piráti, jejichž lídr Zdeněk Hřib by byl v tomto koaličním složení primátorem, chtějí zlevnit měsíční plné jízdné na čtyři sta korun.

Praha sobě by zase chtěla prosadit možnost zaplatit roční kupon na splátky, měsíčně by tak dospělého stála doprava po Praze jen kolem tří set korun. Pospíšil však již dříve odmítal další zlevňování. „Praha je nesmírně podfinancovaná, takže škrtnutí příjmů z MHD není dobrá cesta,“ uvedl.

 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!