Volby 2018 | Vnitřní, nebo vnější okruh? Vznikající pražská koalice musí vyřešit rozpory v dopravě | E15.cz

Vnitřní, nebo vnější okruh? Vznikající pražská koalice musí vyřešit rozpory v dopravě

Vnitřní, nebo vnější okruh? Vznikající pražská koalice musí vyřešit rozpory v dopravě
Tunel Blanka - Piráti budou tlačit na brzké dokončení vnitřního pražského okruhu
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

Nguyen Thuong Ly

Piráti, Praha sobě, TOP 09 a STAN se zřejmě shodnou na většině programových priorit pro Prahu. Kompromisy se čekají především v řešení dopravy.

V Praze se rýsuje koalice bez vítězné ODS. Druzí Piráti se mají dnes sejít ve třístranném jednání s Prahou sobě a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN), se kterými chtějí jednat o možné budoucí koalici v hlavním městě. „Položíme na stůl tři programy a sporná místa vyřešíme,“ řekl Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu).

Všechny tři strany se podle programů, které zveřejnily, shodují v mnoha bodech – zejména potřebě řešení dopravy, bydlení a otevřené radnici.

Priority u dopravních staveb se ale lehce liší. Pro TOP 09 a STAN je nejklíčovější dostavět Pražský okruh. Pro uskupení Praha sobě je nejdůležitější naopak dostavět vnitřní okruh.

V Brně čtveřice stran vyšachovala vítězné ANO. Je to megapodraz, reaguje Babiš

Piráti by si přáli udělat podrobnější analýzu obou okruhů, ve svém programu se pak více zaměřovali na stavbu nové linky metra D do Písnice. Praha ale zřejmě nebude moci financovat stavbu metra a městského okruhu najednou, nová koalice si bude muset vybrat.

Neshody mohou panovat u zlevnění jízdného na pražské MHD. Piráti, jejichž lídr Zdeněk Hřib by byl v tomto koaličním složení primátorem, chtějí zlevnit měsíční plné jízdné na čtyři sta korun.

Praha sobě by zase chtěla prosadit možnost zaplatit roční kupon na splátky, měsíčně by tak dospělého stála doprava po Praze jen kolem tří set korun. Pospíšil však již dříve odmítal další zlevňování. „Praha je nesmírně podfinancovaná, takže škrtnutí příjmů z MHD není dobrá cesta,“ uvedl.

Rezignace Čižinského může do Sněmovny posunout Hayata Okamuru. Herman se chce soustředit na Senát

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!