Strany ladí kandidátky do krajských voleb, Gazdík chce porazit Čunka | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Strany ladí kandidátky do krajských voleb, Gazdík chce porazit Čunka

Pavel Otto

Pavel Otto

Královéhradecko, Pardubicko nebo Zlínsko slibují v říjnových volbách do krajských zastupitelstev napínavé souboje známých politiků. Střetnou se senátor za ODS Martin Červíček s bývalým šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem, hejtman oranžových Martin Netolický s poslancem ANO Martinem Kolovratníkem či expředseda STAN Petr Gazdík s hejtmanem Jiřím Čunkem z KDU-ČSL.

„Jako doposud si chci odpracovat řešení regionálních problémů bez politikaření,“ říká současný náměstek královéhradeckého hejtmana Červíček. Modří jdou v regionu do voleb se STAN a Východočechy. Porazit chtějí hnutí ANO, které navzdory úspěchu v minulém klání skončilo v opozici.

Poslanec Bělobrádek je krajským zastupitelem už od roku 2012. „Komplexnost znalostí různých úrovní od obce, kraje až po sněmovnu je přínosná,“ míní.

Do boje zasáhnou i další poslanci, a to Jan Birke z ČSSD a komunista Zdeněk Ondráček. Právě úspěšný starosta Náchoda Birke už několikrát získal enormní počet preferenčních hlasů.

Komentář Petra Peška: Politické rozvolňování

Na Pardubicku bude obhajovat post hejtmana někdejší místopředseda socialistů Netolický, který rozšířil značku ČSSD o hnutí Společně pro kraj reprezentované známými osobnostmi. „Sociálním demokratem jsem a budu,“ prohlásil Netolický, který si od zapojení nestraníků slibuje patnáctiprocentní volební výsledek.

Pokud na podzim zaboduje, plánuje Netolického soupeř Kolovratník z ANO opustit dolní komoru parlamentu. „Dělám práci na sto procent,“ tvrdí.

Širokou kandidátku Starostů a nezávislých, TOP 09, otrokovického Nového Impulsu a Zlínského hnutí nezávislých povede bývalý šéf STAN Petr Gazdík. „Kraji ubývají lidé, mladí a nejvzdělanější odcházejí pryč. Zůstávat pro ně musí být atraktivní,“ říká radní pro školství, podle něhož se situace v regionu v posledních letech výrazně zlepšila.

Odstartovala kampaň před krajskými volbami. Strany je ale musejí přizpůsobit koronaviru

Na Zlínsku oblíbeného hejtmana Čunka chce Gazdík porazit odborností. „Naši kandidáti jsou experty tematických oblastí, ve kterých chce STAN spolu s partnery zlepšovat život v kraji,“ dodává.

Podobnou taktiku zvolil lídr jihočeských občanských demokratů, exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. „Přivedu na kandidátku nezávislé osobnosti, kterých se poslední dobou hlásí k ODS stále víc a víc,“ uvedl.

Ostře sledovaný bude zápas ve Středočeském kraji, kde chce opozice už delší dobu sesadit hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), která vládne v koalici se socialisty. Spojenectví se opírá o podporu KSČM.  

 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!