Orbán si ústavní většinu těsně udrží, naznačuje sčítání hlasů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Orbán si ústavní většinu těsně udrží, naznačuje sčítání hlasů

ČTK

Parlamentní volby v Maďarsku vyhrála konzervativní strana Fidesz dosavadního premiéra Viktora Orbána - po sečtení zhruba 75 procent hlasovacích lístků má 49,3 procenta hlasů. Z dílčích výsledků přitom vyplývá, že Fidesz si v parlamentu udrží ústavní dvoutřetinovou většinu, napsala agentura Reuters.

Na druhém místě je s velkým odstupem krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) s 19,9 procenta a na třetím místě Maďarská socialistická strana (MSZP) s necelými 12 procenty, uvedla maďarská tisková agentura MTI. Do parlamentu se dostaly také liberální ekologická strana s názvem Je možná jiná politika (LMP) s 6,5 procenta a Demokratická koalice (DK) s 5,4 procenta hlasů.

Hlasování provázel mimořádný zájem voličů. Analytici to v průběhu dne přičítali úspěchu opozice zmobilizovat nerozhodnuté voliče a tvrdili, že vyšší účast je pro Orbána nevýhodná, neboť by mohl přijít nejen o ústavní, ale i o prostou parlamentní většinu. Oficiální konečný údaj o volební účasti zatím není k dispozici.

Autor: ČTK
 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!