Orbán si ústavní většinu těsně udrží, naznačuje sčítání hlasů | E15.cz

Orbán si ústavní většinu těsně udrží, naznačuje sčítání hlasů

ČTK

Parlamentní volby v Maďarsku vyhrála konzervativní strana Fidesz dosavadního premiéra Viktora Orbána - po sečtení zhruba 75 procent hlasovacích lístků má 49,3 procenta hlasů. Z dílčích výsledků přitom vyplývá, že Fidesz si v parlamentu udrží ústavní dvoutřetinovou většinu, napsala agentura Reuters.

Na druhém místě je s velkým odstupem krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) s 19,9 procenta a na třetím místě Maďarská socialistická strana (MSZP) s necelými 12 procenty, uvedla maďarská tisková agentura MTI. Do parlamentu se dostaly také liberální ekologická strana s názvem Je možná jiná politika (LMP) s 6,5 procenta a Demokratická koalice (DK) s 5,4 procenta hlasů.

Hlasování provázel mimořádný zájem voličů. Analytici to v průběhu dne přičítali úspěchu opozice zmobilizovat nerozhodnuté voliče a tvrdili, že vyšší účast je pro Orbána nevýhodná, neboť by mohl přijít nejen o ústavní, ale i o prostou parlamentní většinu. Oficiální konečný údaj o volební účasti zatím není k dispozici.

Orbán má nakročeno k dalšímu vítězství. Nepřátelům slibuje po volbách pomstu
Glosa Gregora Martina Papucska: Předvolební kdákání

Autor: ČTK
 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!