Volby 2018 | Volby 2018 - druhé kolo nebude pěkné, glosuje M. Čaban | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Glosa Martina Čabana: Čtrnáct dnů bez servítků

Glosa Martina Čabana: Čtrnáct dnů bez servítků
Volební štáb Jiřího Drahoše.
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomeš
Martin Čaban

Martin Čaban

Fakt, že se Miloš Zeman navzdory předešlým prohlášením zúčastní předvolebních debat před druhým kolem prezidentské volby, ukazuje, že se svým výsledkem není zcela spokojen. Výsledek pod 40 procent po intenzivní a drahé hybridní kampani, kterou prezident vedl, není úplně přesvědčivý a je patrné, že Zemanova sebejistota dostala ne snad tvrdý úder, ale přinejmenším nepříjemný políček.

Přestože první kolo Zeman vyhrál s velkým náskokem na Jiřího Drahoše, součet hlasů pro další tři „občanské“ kandidáty (Horáček, Hilšer, Fischer) ukazuje, že ve druhém kole půjde o hodně.

Kdyby za 14 dní dorazili důsledně všichni voliči těchto čtyř kandidátů a podpořili Drahoše, je velmi pravděpodobné, že se Zeman bude muset z Hradu stěhovat.

Jenže tohle kdyby je hodně velké kdyby. Ačkoli všichni tři kandidáti z třetího až pátého místa a také Mirek Topolánek Drahoše pro druhé kolo podpořili, není vůbec jisté, že pro všechny jejich voliče je Drahoš přijatelný. Aktivizace voličů pro druhé kolo bude muset být dobře promyšlená.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde >>>

Druhé kolo už na každý pád nebude žádným soubojem idejí. Bude prostým referendem o působení Miloše Zemana na Pražském hradě. Podle toho bude vypadat i kampaň, ve které můžeme rovnou zapomenout na nějaké servítky.

Protože podle mnoha politologů Zeman fakticky vyčerpal v prvním kole svůj voličský potenciál, bude jeho primární snahou odradit voliče od Drahoše, případně je přimět, aby zůstali doma.

Vše o druhém kolem voleb najdete tady >>>

Nástrojů na špinavou kampaň má Zeman k ruce hodně v čele s neřízeným mluvčím hromadného ničení Jiřím Ovčáčkem a v pozadí s duem Mynář-Nejedlý, nad jejichž hradním byznysem se přehnal temný mrak. Nebude to hezkých 14 dnů.

Z neznámého diplomata se stal respektovaný kandidát, říká Fischer

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!