Volby 2018 | Zeman má podpisů dost, sběr ale bude pokračovat. Problémem je nečitelnost | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zeman má podpisů dost, sběr ale bude pokračovat. Problémem je nečitelnost

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Miloš Zeman učinil další krok k obhajobě prezidentského křesla. Jeho manželka a šéfka petičního týmu Ivana Zemanová oznámila, že současný prezident získal už 59 263 podpisů. Sběr však pokračuje dál, především kvůli možné chybovosti při vyplňování petičních archů. Jeho největší soupeři mají rovněž takřka splněno. 

Kandidáti na prezidenta musí pro přihlášení do voleb získat podporu deseti senátorů, dvaceti poslanců nebo 50 tisíc občanů s ověřenými podpisy. Přihlásit se musí nejpozději dva měsíce před volbami, jejichž první kolo by se mělo konat v lednu.

„Musím říct, že mě velice potěšilo, když se můj manžel od prvopočátku rozhodl, že požádá o důvěru občanů, a to i přesto, že si byl vědom toho, že těch podpisů je třeba padesát tisíc. Já bych vám dneska chtěla oznámit, že k dnešnímu dni máme 59 263 podpisů,“ uvedla ve středu Ivana Zemanová, která novinářům představila krabice, v nichž jsou petiční archy s podpisy pro Miloše Zemana uloženy.

Trestně stíhaného Babiše bych premiérem nejmenoval, říká prezidentský kandidát Drahoš

Zemanův tým nicméně hodlá ve sběru pokračovat. „V žádném případě nepovažujeme toto číslo za definitivní a to z toho důvodu, že volební zákon je docela přísný. Musíme počítat s určitou chybovostí, protože podle volebního zákona se vyřazují podpisy, u nichž jsou údaje chybné nebo nečitelné,“ uvedla Zemanová. Například Zemanův soupeř, podnikatel a textař Michal Horáček, už prý musel vyřadit 11 tisíc podpisů kvůli nečitelnosti.

Zemanová dodala, že je na svého muže velice hrdá. „Jsem přesvědčená o tom, že i v příštích pěti letech má co České republice nabídnout,“ dodala prezidentova manželka.

Kritika Hradu. Zeman jmenoval Rusnoka, aby premiér nevládl z cely, připomněl Kalousek

Zemanovi dobrovolníci sbírají podpisy od dubna. Splněno má kromě Zemana zatím jen podnikatel a textař Michal Horáček, který má už 70 tisíc podpisů. Podporu jednomu z největších favoritů, bývalému šéfovi Akademie věd ČR Jiřímu Drahošovi, již vyjádřilo přes 40 tisíc občanů.

Ostatní kandidáti mají zatím k padesátitisícové hranici daleko. Lékař a aktivista Marek Hilšer oznámil, že již sesbíral 15 tisíc podpisů. Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek má zatím k dispozici deset tisíc podpisů. Oba však chtějí začít intenzivnější kampaň v nejbližší době. Senátor Jaroslav Kubera zatím kandidaturu zvažuje, měl by mít ale dostatečnou podporu senátorů.

Klause prý jímá z některých prezidentských kandidátů hrůza
Zeman ve druhém kole volby nemá šanci, radši to vzdá, říká prezidentský kandidát Horáček

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!