Chovanec: Pokud nás bude Brusel pokutovat kvůli kvótám, odpovíme soudem | E15.cz

Chovanec: Pokud nás bude Brusel pokutovat kvůli kvótám, odpovíme soudem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud by Evropská unie chtěla pokutovat Česko za nedodržení kvót na přerozdělování uprchlíků, měla by se země bránit před evropským soudním dvorem. Závazky nesplnily téměř všechny unijní země, tvrdí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V případě sankcí by se také mělo uvažovat o tom, zda má cenu například posílat policisty nebo peníze do zemí zasažených migračních krizí, což považuje za efektivnější než kvóty.

Vláda tento týden rozhodla, že Česko v rámci unijních přerozdělovacích kvót nepřijme už žádné migranty z Itálie a Řecka. Podle Chovance tím vláda potvrdila dlouhodobý názor, že kvóty nemohou fungovat.

Ministr uvedl, že sice země mohla jít cestou, že začne prověřovat další uprchlíky, kteří by mohli přesídlit. Nestihly by se však udělat jejich bezpečnostní prověrky. "Byla by to akorát hra kočky s myší a nám přišlo poctivější oznámit, že do září nikoho nepřijmeme," uvedl Chovanec.

Podle Chovance do evropských zemí zatím přesídlilo zhruba 20 tisíc proti plánovaným 160 tisícům uprchlíků. V podstatě žádná členská země podle něj neplní kvóty ze sta procent. "Z mého pohledu, až v září ten projekt skončí, tak by měla Evropská komise projekt celkově vyhodnotit a de facto konstatovat, že všechny země nesplnily závazky," řekl Chovanec.

Keller: Několik miliard pokuty kvůli nepřijetí uprchlíků? Raději než riziko

Evropská komise příští týden oznámí, zda zahájí řízení pro porušení unijní legislativy vůči těm členským zemím EU, které od Itálie a Řecka nepřebírají žadatele o azyl v rámci systému kvót, či vůči těm unijním zemím, které těchto osob převzaly jen málo. Chovanec míní, že pokud Česko bude muset platit nějaké sankce, tak by se mělo v tomto soudním řízení tvrdě bránit.

Zároveň by se podle něj mělo uvažovat o tom, jestli by se mělo dál pokračovat například s vysíláním policistů nebo posíláním peněz do zemí zasažených migrační krizí. "Mě to bude velmi mrzet, ale budeme muset velmi zvažovat, jestli dál pokračovat v aktivitách, které stojí desítky milionů korun a jsou daleko efektivnější než kvóty," řekl Chovanec.

Ministr se pozastavil nad tím, že úspěšné a neúspěšné země v přijímání uprchlíků jsou určeny tím, že přijaly alespoň jedno procento z dohodnutého počtu. "Připomíná mi to něco ve formátu Kocourkova, kdy Kocourkovští nosili světlo do budovy, která neměla okna," podotkl Chovanec. Do Česka na základě unijních pravidel přesídlilo 12 migrantů, plánovaný počet byl zhruba 2600.

Český ministr není přesvědčen o tom, že je EU lépe připravena na opakování migrační vlny z let 2014 a 2015. "Je tam mírný posun, ale ta migrační vlna by dopadla v podstatě stejně," míní Chovanec. Podle něj je nyní EU v zajetí Turecka, které loni po vzájemné dohodě zablokovalo trasu pro uprchlíky do Řecka.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video