Babiš a Faltýnek mají být vydáni k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu | E15.cz

Policie požádala sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Je to pokus mě zlikvidovat, říká šéf ANO

mit, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Policejní vyšetřovatelé požádali mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Pražské městské státní zastupitelství potvrdilo, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo. „Jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat," reagoval Babiš. 

Šéf hnutí ANO vnímá vývoj kauzy jako snahu ovlivnit volby. "O těchto plánech jsem poprvé slyšel už v dubnu, povídali si o tom poslanci ve Sněmovně. Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ uvedl Babiš pro Právo.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, vyplývá z pozvánky na jednání. Sněmovna by se pak měla žádostí zabývat na své nejbližší schůzi, která začne v úterý 5. září.

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud Sněmovna nebo Senát souhlas odepře, je stíhání vyloučeno po dobu trvání mandátu. Policie ho může případně obvinit až potom, co mu skončí mandát.

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Vývoj událostí si můžete prohlédnout níže:

Žádost o vydání Babiše
Obnovit
10.  8.  2017

Dění kolem žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání dnes pomalu končí. Děkujeme Vám za přízeň a přejeme příjemný zbytek večera.

10.  8.  2017

Politologové nevěří ve změnu preferencí. Domnívají se, že žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) voliče jejich hnutí příliš neovlivní. Podle politologa Miroslava Mareše z brněnské Masarykovy univerzity ale může některé voliče odradit od účasti u voleb. Politolog Lukáš Valeš ze Západočeské univerzity v Plzni České televizi řekl, že si nemyslí, že by šlo o politicky motivovanou akci policie.

10.  8.  2017
10.  8.  2017

Babiš může využít trestní stíhání jako rekvizitu. Přečtěte si glosu Martina Čabana

10.  8.  2017

Andrej Babiš k dnešním událostem: 

Vůbec mě to nepřekvapuje, čekal jsem, že mě budou chtít před volbami dostat na čemkoli. Je to politický boj, nic jiného. Po Praze jsem od ledna 2016 slýchal, že se to na mě připravuje. Je to dlouhodobě promyšlená akce. Napřed přišlo anonymní trestní oznámení a slyšel jsem, že zadání bylo, aby mě trestně stíhali nejpozději v dubnu 2017. Dokonce o tom mluvili poslanci ve Sněmovně. Dostal to na starost ten "správný" policajt, pan Nevtípil, který figuroval v kauze ukradené firmy Neograph kmotry podnikateli Sittovi. 23. 7. 2017 jsem byl na výslechu a na můj dotaz ohledně mého postavení mi policista odpověděl, že jsem v teto pseudokauze svědek!

Je to celé zmanipulované, trestní stíhání potřebovali načasovat před volbami, ve kterých jde o všechno. Protože buď tady budou dál ti tradiční politici nebo naši zemi povedou zodpovědní a nezkorumpovatelní lidé.

10.  8.  2017

Až Babiš ovládne vnitro, s policií si to vyřídí, tvrdí politolog Doležal. Čerstvý rozhovor čtěte ZDE

Bohumil Doležal při rozhovoru pro Blesk.cz.

10.  8.  2017

Zpráva z března letošního roku - ANO zmírnilo morální kodex, stíhání už nevadí:  Kdyby šéfa ANO Andreje Babiše nebo někoho z poslanců či senátorů hnutí začala stíhat policie, nemusí se obávat o okamžitý odchod z parlamentu ani z partaje. Podle upraveného dokumentu „Morální kodex reprezentanta politického hnutí ANO 2011“ by byl zájem vyšetřovatelů o politika posuzován mírněji než dosud.

10.  8.  2017

Sněmovna doposud vydala k trestnímu stíhání šest poslanců, mezi nimi například Bohuslava Svobodu nebo Bronislava Schwarze. Nevydali naopak například Zuzanu Kailovou, tu začne policie stíhat po ukončení mandátu

10.  8.  2017

Šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík poznamenal, že má k žádosti příliš málo informací. "Nicméně kauza Čapí hnízdo vyžaduje vyšetření a je v zájmu všech zúčastněných, aby byla řádně vyšetřena," napsal. Dodal, že poslanci STAN byli vždy pro vydávání poslanců, pokud nešlo o zjevnou šikanu a bránění poslanci vykonávat jeho mandát. "Což, myslím, není tento případ," uvedl. Ruku pro vydání by proto patrně zvedl. Věří, že voliči kauzu vyhodnotí správně. "Ale myslím, že Babišovy věrné to možná naopak semkne," doplnil.

10.  8.  2017

"Detaily v tuto chvíli neznám. Pokud se jedná o Čapí hnízdo, tak je i v zájmu pana Babiše a Faltýnka, aby se ta věc řádně vyšetřila. Ta kauza vyvolala velkou pozornost a trvá poměrně dlouho. Bylo by dobré, aby se zjistilo přesně, co se tam odehrálo," řekl volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

10.  8.  2017
10.  8.  2017

„Andrej Babiš už není členem vlády, nevidím tak důvod, proč bych se měl k záležitosti vyjadřovat,“ řekl pro ČT premiér Bohuslav Sobotka

10.  8.  2017

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová již koncem června připustila, že délka dosavadního řízení možného dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo byla „jen hraničně akceptovatelná“. Nicméně dohled vrchního státního zastupitelství neodhalil žádné významné pochybení v prošetřování. Bradáčová nyní pro E15 popřela, že by se její úřad snažil průběh řízení jakýmkoliv způsobem urychlit. 

Lenka Bradáčová

10.  8.  2017

Andrej Babiš pro Právo: Je to zoufalý pous mě zlikvidovat.

Jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat. O těchto plánech jsem poprvé slyšel už v dubnu, povídali si o tom poslanci ve Sněmovně. Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ řekl pro Právo Babiš. 

10.  8.  2017

Lidovci koalici před volbami opouštět nebudou. "Vnímám jako problém, že jsou Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem předmětem žádosti o vydání k trestnímu stíhání. Nejsou ale členy vlády, racionální by tak bylo s nimi dovládnout," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

 

10.  8.  2017

Petr Fiala (ODS): Neznáme, co je přesně obsahem žádosti o vydání poslanců. Dlouhodobě jsme však upozorňovali na to, že ta podezření kolem Babišových kauz jsou natolik závažná, že před nimi nelze strčit hlavu do písku, jak tak učinil pan premiér.

10.  8.  2017

Andrej Babiš si přečetl dotaz deníku E15. Netrpělivě čekáme na vyjádření jak předsedy ANO, tak místopředsedy Faltýnka

Babiš-WhatsApp

10.  8.  2017

V žádosti o vydání je zmíněná i Babišova manželka Monika. Uvedl to server iRozhlas.

Svatba Moniky a Andreje Babišovch proběhla samozřejmě na Čapím hnízdě

10.  8.  2017

Připomeňte si podobu Čapího hnízda, kterého se kauza dotýká.

10.  8.  2017

Slonková současně připomněla, že na spadnutí je také verdikt evropského úřadu proti podvodům OLAF. „Podle našich informací již všechny potřebné podklady k verdiktu úřad má. Je ale třeba připomenout, že se mění šéf celé instituce a vzhledem k tomu, o jakou citlivou záležitost se jedná, je otázka, zda se s verdiktem nepočká až na nové vedení. Rozhodnutí by tak padlo v lednu příštího roku,“ dodala Slonková.

10.  8.  2017

Mluvčí Státního zastupitelství Zenklová: „Za státní zastupitelství můžu potvrdit, že policie předala žádost do Poslanecké sněmovny. Případné trestní stíhání se však netýká žádných dalších osob.“

10.  8.  2017

Podle informací, které my máme, je ten případ z hlediska policie jasný. Dospěla k závěru, že dotace neměla být nikdy na projekt Čapí hnízdo udělena. V žádosti o dotace byly navíc uvedeny nepravdivé údaje, uvedla šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz Sabina Slonková.

10.  8.  2017

Mluvčí prezidenta Miloš Zeman Jiří Ovčáček na dotaz serveru E15 stručně odpověděl: "V tuto chvíli nebudeme záležitost komentovat." Na svém Twitteru však záležitost okomentoval slovy: "Jak se tohle bude započítávat do volební kampaně, to věru nevím. Bezúplatné plnění?" 

10.  8.  2017
10.  8.  2017

Miroslav Kalousek (TOP 09) pro ČT: „V případě Čapího hnízda i korunových dluhopisů nepochybuji o tom, že došlo ke kolizi s trestním zákoníkem. Čeho se ale týká žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, to dosud nevím.“

10.  8.  2017

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna.

10.  8.  2017
!

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: mit, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video