Prezident se setká s Babišem i s Pilným. Není důvod k nějaké hysterii, říká mluvčí Ovčáček | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Prezident se setká s Babišem i s Pilným. Není důvod k nějaké hysterii, říká mluvčí Ovčáček

Jana Havligerová

Jana Havligerová

Návrh na jmenování poslance Ivana Pilného ministrem financí je na Pražském hradě. Miloš Zeman chce předtím, než premiérovi vyhoví, mluvit s odcházejícím šéfem rezortu i s jeho případným nástupcem.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby ve věci změn ve vládě konal. Připomněl, že návrh na odvolání Andreje Babiše leží na Hradě od 5. května a Zemanovi nic nebrání, aby návrhu vyhověl. „Myslím si, že by prezident měl jednat bez zbytečného odkladu, a nic mu nebrání, aby následně jmenoval nového ministra financí a nového místopředsedu vlády,“ soudí Sobotka.

Komentář Dušana Šrámka: Babišova nahrávka je jen špička ledovce, novináři rezignovali na práci

Babiš požádal o přijetí na Pražském hradě, a podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka by se schůzka hlavy státu s vicepremiérem měla uskutečnit v příštích dnech. Setkat se Zeman hodlá i s poslancem Pilným. Mluvčí neupřesnil, jak chce prezident postupovat dál, ale naznačil, že časový rámec je dán požadavkem Babiše o odvolání ke konci května. „Není důvod k nějaké hysterii nebo silným slovům,“ prohlásil Ovčáček.

Nepřímo tak reagoval na připomínku premiéra, že už má připravenou kompetenční žalobu. Tu by Sobotka použil v případě, že Zeman nebude postupovat v souladu se svými ústavními povinnostmi a nebude jednat bez zbytečného odkladu.

Babiš ve středu po dohodě se Sobotkou, že úřad převezme Pilný, oznámil, že prezidenta požádá, aby návrhům na jeho odvolání a jmenování Pilného vyhověl. Řekl rovněž, že předpokládá, že sám odejde z ministerstva do konce měsíce.

Prezident prozatímní neodvolání Babiše zdůvodňoval tím, že čeká na souhlas hnutí ANO a také na návrh kandidáta, který nynějšího ministra financí v úřadu nahradí. Zemanův mluvčí pak později během návštěvy hlavy státu v Číně uvedl, že prezidentův postoj k záležitosti zveřejní příští týden v úterý na tiskové konferenci. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!