Sobotka pouští posty: volebním lídrem ČSSD bude Zaorálek, stranu povede Chovanec | E15.cz

Sobotka pouští posty: volebním lídrem ČSSD bude Zaorálek, stranu povede Chovanec

Jan PavecPavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

ČSSD pár měsíců před volbami proměnila vedení. Do souboje s hnutím ANO povede stranu jako lídr ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ČSSD samotnou povede ministr vnitra Milan Chovanec. Bohuslav Sobotka zůstane ve funkci předsedy vlády. Výsledek vzešel z dvouhodinového jednání grémia strany poté, co se pozice Sobotky otřásla pod vlivem klesajících preferencí. 

Vedení socialistů si prohodilo role. Odpovědnost za výsledek v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny ponese řadový místopředseda strany, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Bude volebním lídrem místo Bohuslava Sobotky, který rezignoval na post šéfa ČSSD. Této role se ujme statutární místopředseda, ministr vnitra Milan Chovanec. Sobotka se soustředí na práci premiéra a dokončení mandátu vlády.

Rošádou, kterou musí ještě schválit sobotní Ústřední výkonný výbor, chce grémium sociální demokracie zastavit odliv příznivců a získat v podzimním souboji silnou voličskou podporu. Její preference se podle jednoho z posledních šetření pohybují kolem deseti procent. Naopak hlavní soupeř ČSSD, hnutí ANO se stále těší zhruba třicetiprocentní podpoře.

„Uvnitř sociální demokracie cítím neklid, nedůvěru v budoucnost. Stále se zabýváme vnitřními problémy. Nesu za to odpovědnost, musím na to reagovat. Vždy jsem upřednostňoval zájem ČSSD. Pokud má zlepšit své šance před klíčovými volbami, musí projít hlubšími změnami, aby dokázala mobilizovat své členy a sympatizanty,“ vysvětlil rezignaci na post předsedy a celostátního lídra Sobotka. Věří, že personální změna posílí pozici partaje.

„Slávku, děkovat ti nebudu, připadal bych si jako na pohřbu,“ začal své vystoupení Zaorálek. Zdůraznil, že přejímá odpovědnost za volební výsledek. „Beru to plně na sebe,“ prohlásil.

Sobotka, Zaorálek i Chovanec odmítli, že situace ve vedení ČSSD bude nyní pro voliče nepřehledná, protože začne fungovat jakési trojvládí. „Není to trojvládí. Vedení strany se ujímá Milan Chovanec, jasným kandidátem na volebního lídra a premiéra je Luboš Zaorálek,“ řekl Sobotka.

Na otázku novinářů, co bude jeho prioritou, odpověděl Chovanec stručně: „Nehádat se a pracovat pro lidi a pro jednotu ve straně“. Podle Chovance je potřeba se soustředit výhradně na volební výsledek. „Musíme lidem ukázat, že jsme tu pro ně, aby měli kvalitní potraviny, abychom je ochránil před monopoly a také jim zajistil slušné platy a důchody,“ dodal.

Gremium podle Sobotky neřešilo kritiku, která se v posledních době snáší na volebního manažera Jana Birkeho. „Vrátíme se k tomu v dalších dnech,“ poznamenal bez dalších podrobností. Podle informací E15 ze zákulisí ČSSD se židle významně kýve pod volebním manažerem Janem Birkem. Čeká se, jestli rezignuje sám nebo bude odvolán.

Přečtěte si prohlášení Bohuslava Sobotky:

Jsem výrazně nespokojen s nízkými preferencemi ČSSD. Podpora veřejnosti neodpovídá práci, kterou ČSSD ve prospěch občanů jako vládní strana odvedla. ČSSD ve vládě dodržela slovo dané voličům a minimálně z 90 % splnila svůj program. Přesto v popularitě zaostává a její podpora v posledních týdnech dále klesá.

Uvnitř sociální demokracie cítím neklid, rostoucí kritiku a malou důvěru v budoucnost. Místo toho, aby se sociální demokracie plně soustředila na získávání voličů a prosazovala vlastní programová témata, zabývá se stále dokola vnitřními problémy. Jako předseda strany nesu odpovědnost za celkovou situaci, v níž se ČSSD čtyři měsíce před volbami nachází. A musím na ni reagovat.

Vždy jsem upřednostňoval zájem ČSSD před svými osobními ambicemi a podle této zásady jednám i tentokrát.

Pokud má ČSSD zlepšit své šance před klíčovými volbami do Poslanecké sněmovny, musí projít hlubšími změnami. Tak, aby dokázala lépe oslovit občany a mobilizovat své členy a sympatizanty.

Proto jsem navrhl, aby došlo k novému rozdělení odpovědnosti ve vedení ČSSD. K zítřejšímu dni tedy opustím funkci předsedy strany, které se v souladu se stanovami ujme statutární místopředseda Milan Chovanec. Mám důvěru v to, že pomůže ČSSD před volbami sjednotit a dobře zorganizovat.

Současně jsem navrhl, aby roli volebního lídra a tedy i kandidáta ČSSD na premiéra převzal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Jsem přesvědčen, že má dostatek energie a odhodlání, aby se jako nový lídr pustil neprodleně do volebního zápasu.

I když jsem sociální demokracii vedl dlouhých sedm let, ČSSD nikdy nebyla a ani dnes není stranou jednoho muže. Je založena na pevných demokratických hodnotách a na svém jasně definovaném sociálním programu. Věřím, že personální změny pomohou ČSSD posílit její pozici. Právě silná ČSSD je nezbytná pro obhajobu zájmů lidí práce, pro udržení silného sociálního státu.

Osobně se budu nyní soustředit na dokončení práce ve funkci předsedy vlády. Chci zajistit, aby vláda fungovala stabilně, ve prospěch republiky a občanů, až do okamžiku, kdy vzejde nová vláda z parlamentních voleb. Jako volební lídr v Jihomoravském kraji zůstávám součástí týmu, který bude usilovat o co nejlepší výsledek sociální demokracie.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video