Alexandr Dugin: Ultrakonzervativní ideolog a pravá ruka Putina, který přežil pokus o atentát

Alexander Dugin je považován za Putinova hlavního ideologa

Alexander Dugin je považován za Putinova hlavního ideologa Zdroj: ČTK/ Heikki Saukkomaa

Alexander Dugin je považován za Putinova hlavního ideologa
Putinův mentor, označován někdy také jako Putinův mozek Alexander Dugin je šiřitelem myšlenky Velkého Ruska
Putinův mentor, označován někdy také jako Putinův mozek Alexander Dugin je šiřitelem myšlenky Velkého Ruska
Vyšetřovatelé na místě, kde explodoval vůz s dcerou ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina
Vyšetřovatelé na místě, kde explodoval vůz s dcerou ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina
7
Fotogalerie

Putinův mozek nebo Putinův Rasputin. Tak bývá označován ruský politik, publicista, politolog, filosof či bývalý profesor Lomonosovy univerzity v Moskvě Alexandr Dugin. Podle informací má působit jako pravá ruka a poradce ruského prezidenta Vladimira Putina. Ultrakonzervativní ideolog Dugin je také autorem desítek monografií na nejrůznější témata a stovek článků. V srpnu 2022 přežil nejspíše pokus o atentát, při kterém zemřela jeho dcera Darja Duginová.

Dugin se narodil v Moskvě 7. ledna 1962. Studoval na Moskevském leteckém institutu a také na univerzitě ve městě Novočerkassk. V roce 1993 stál u zrodu Nacionálně-bolševické strany Ruska. Z té však později přešel k Nacionálně-bolševické frontě. V minulosti byl také poslancem ruské Státní dumy a v roce 2003 založil Eurasijský svaz mládeže, ve kterém se stal i vedoucím představitelem. Ten mimo jiné rekrutoval dobrovolníky pro boj za samozvanou Doněckou lidovou republiku. Ovládá také dezinformační webGeopolitica

Ideologie Alexandra Dugina je založena na ideji konzervativní revoluce, podpoře Ruské pravoslavné církve, ruském nacionalismu, militarismu a dalších směrů. Usiluje také o znovupřipojení bývalých zemí Sovětského svazu zpět k Rusku, při zachování ruské hegemonie. 

Odpor vůči Ukrajině

Duginův pohled na svět je zřejmě nejlépe vyjádřen v jeho publikaci Základy geopolitiky z roku 1997, která se údajně stala jedním ze vzorů pro ruský generální štáb a přinesla mu prominentní postavení v Kremlu.

Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?

Video placeholde
• Videohub

V knize Dugin nastiňuje svou vizi rozdělení světa a vyzývá Rusko, aby znovu vybudovalo svůj vliv prostřednictvím anexí a aliancí, zároveň zde hlásá svůj odpor vůči Ukrajině jako suverénnímu státu. „Ukrajina jako stát nemá žádný geopolitický význam, žádný zvláštní kulturní import nebo univerzální význam, žádnou geografickou jedinečnost, žádnou etnickou exkluzivitu,“ uvádí Dugin ve své publikaci. „Její určité územní ambice představují obrovské nebezpečí pro celou Eurasii,“ doplňuje. 

Krátce pracoval jako vedoucí redaktor v nacionalistické televizi Cargrad. Napsal mimo jiné, že musí být vybudováno „nové, věčné a skutečné Rusko“, které by zaujalo občany Ukrajiny. „Ukrajina se musí stát jeho integrální, organickou částí,“ uvedl. „Ukrajinci musí pochopit, že je zveme k vytvoření této nové, veliké mocnosti. Stejně jako Bělorusy, Kazachy a Armény, ale také Ázerbájdžánce a Gruzínce, všechny ty, kteří s námi nejen byli a jsou, ale také budou.“

Některé Dugiovy názory o Ukrajině zopakoval o 25 let později ruský prezident Vladimir Putin. A to prostřednictvím své eseje o „historické jednotě Rusů a Ukrajinců“. Tu někteří experti považovali za plán invaze, kterou o několik měsíců později skutečně Rusko na Ukrajinu podniklo. 

V souvislosti s vpádem ruských vojsk na Ukrajinu v únoru letošního roku se ocitl spolu s dalšími vysokými představiteli Putinova režimu na sankčním seznamu Spojených států

V srpnu 2022 zemřela při explozi automobilu jeho devětadvacetiletá dcera Darja Duginová. Podle vyšetřovatelů pod jejím autem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán. Agentura TASS uvedla, že je případ vyšetřován jako vražda. Server stanice BBC uvedl, že v autě měl jet i sám Dugin.