Británie prožívá díky pádu libry turistický boom, zájem stoupl o pětinu | E15.cz

Británie prožívá díky pádu libry turistický boom, zájem stoupl o pětinu

Slavný skotský hrad Eilean Donan, častý cíl turistů
Slavný skotský hrad Eilean Donan, častý cíl turistů
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Británie zažívá díky poklesu libry po červnovém referendu o vystoupení země z Evropské unie příliv zahraničních turistů. Podle agentury Tourism Alliance se v červenci počet návštěvníků Británie oproti stejnému období loňského roku zvýšil o 18 procent, napsal deník Financial Times (FT). Pokles hodnoty libry také přiměl desetinu Britů, kteří by za jiných okolností vycestovali na zahraniční dovolenou, aby letos zůstali doma.

Malý turistický boom zažívá zejména Londýn, ale také Skotsko. „Největší zvýšení počtu návštěvníků jsem zaznamenali v Hampton Court, kde tamní palácová zahrada přitáhla mnohem více turistů, než jsme čekali,“ uvedl šéf Asociace turistických atrakcí (ALVA) Bernard Donoghue. Zvýšený zájem je podle něj i o prohlídku Buckinghamského paláce, přičemž oproti loňsku přijíždí více turistů zejména ze Spojených států a Skandinávie.

O mnohem větším zájmu o cesty do Británie svědčí i informace rezervačních serverů, přes které si turisté nakupují letenky a ubytování. Například server Cheapflights, který nabízí srovnání cen letenek, zaznamenal v červenci třetinový nárůst vyhledávání letů do Británie v Kanadě, o pětinu se zvedl zájem i u uživatelů v USA.

Také vyhledávač ubytování HotelsCombined využilo minulý měsíc pro rezervaci přenocování v Británii mnohem více lidí než obvykle: v Itálii zájem vzrostl o 23 procent, v Německu o 20 procent a v Hongkongu o 18 procent. Zhruba o desetinu až pětinu více zájemců hlásí rovněž servery Trivago a Airbnb.

Kurz libry k euru v posledním roce Graphical visualization of market data.

Ze slabé libry profitují podle FT i luxusnější hotely, které jsou nyní pro turisty dostupnější. „Všimli jsme si, že hosté si často vybírají dražší pokoje, protože za svoje peníze dostanou lepší kvalitu a chtějí zaplatit plnou cenu předem, aby si zajistili příznivý kurz,“ uvedla společnost Maybourne Hotel Group, která provozuje mimo jiné londýnské hotely Claridge’s a The Connaught. Ty mají za sebou co se týče obsazenosti nejlepší červenec ve své historii.

Odborníci ale varují, že zvýšený zájem turistů nemusí trvat dlouho a že vystoupení země z EU návštěvníky od cest do Británie v dlouhodobém časovém horizontu naopak odradí. „Největší obavy panují ohledně zachování dohod, které usnadňují cestování - evropský řidičský průkaz, mírné hraniční kontroly, zdravotní pojištění, ochrana práv spotřebitelů - které přestanou platit, jakmile bude brexit hotov,“ domnívá se ředitel Tourism Alliance Kurt Jansen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video