Čeká nás tam ještě hodně práce, okomentoval Putin ruské angažmá v Sýrii | e15.cz

Čeká nás tam ještě hodně práce, okomentoval Putin ruské angažmá v Sýrii

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská armáda plní úkoly v Sýrii dobře, dosavadní úsilí je ale nedostatečné a bude třeba ještě vykonat velký objem práce. Na poradě s armádním velením v Moskvě to podle agentury RIA Novosti prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Rusko bombarduje cíle v Sýrii od konce září, od počátku týdne znásobilo útoky na pozice Islámského státu.

„Úkoly se plní a plní se dobře,“ řekl podle ruské agentury Putin a poděkoval vojákům za odvedenou práci. „Je to ale zatím nedostatečné k tomu, abychom Sýrii zbavili ozbrojenců a teroristů a ochránili Rusko před možnými teroristickými útoky,“ konstatoval šéf Kremlu.

Rusko v poslední době dalo opakovaně najevo vůli posílit v boji s terorismem spolupráci se západními státy, zejména Francií. Šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev se podle ruských médií v Moskvě sešel s koordinátorem francouzských bezpečnostních služeb Didierem le Bretem k jednání o koordinaci protiteroristického úsilí na Blízkém východě.

Podle Putinových slov ruská armádní mise v Sýrii nekončí, čekají ji další etapy. „Máme před sebou velký objem práce a doufám, že další etapy proběhnou stejně kvalitně a profesionálně a přinesou očekávaný výsledek,“ řekl ruský prezident.

Slova o „další etapě“ v Moskvě vyvolala rozruch, protože v ruských médiích se v poslední době objevují úvahy o možném vyslání pozemních na syrské bojiště. Kreml ale na nové spekulace reagoval okamžitým dementi. „Pozemní operace je absolutně vyloučena, nejednalo se o ní a nejedná se ani teď,“ řekl novinářům prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

Rusko znovu zaútočilo na syrské cíle křídlatými raketemi
Ruská armáda odpálila z Kaspického moře na údajné pozice teroristů v Sýrii 18 křídlatých raket a zasáhla sedm cílů v provinciích Rakka, Idlib a Halab. Oznámil to v Moskvě ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Od počátku ruské operace v Sýrii je to podruhé, co se ruská Kaspická flotila zapojila do bojových operací. „Všechny cíle byly zasaženy a zničeny,“ řekl Šojgu bez bližších podrobností. Dodal jen, že při jednom úderu křídlatou raketou zahynulo na 600 teroristů. Od počátku týdne podle ministra zničily ruské síly v Sýrii 826 objektů nepřítele.

Poprvé ruské námořnictvo zaútočilo z Kaspického moře proti syrským cílům 7. října, zhruba týden po zahájení ruských útoků. Rakety s plochou dráhou Kalibr byly tehdy odpáleny z jihozápadního sektoru Kaspického moře a v nízkých letových hladinách mířily do Sýrie přes území Íránu a Iráku. Moskva údajně s oběma těmito státy operaci konzultovala.

Od úterý ruská armáda bombardování pozic Islámského státu posílila. Podle ministerstva obrany se uskutečnily tři masivní letecké útoky na nejméně čtyři syrské provincie a zničena byla bojová postavení, velitelské posty, sklady zbraní a výcvikové tábory teroristů. Zvlášť intenzívně podle Moskvy letectvo útočí na petrochemické provozy, cisternové vozy a sklady paliva Islámského státu.

Šojgu řekl, že armáda zvýšila početní stav bojových letadel zapojených do syrské operace na 69. Podle dřívějších zpráv se dosud bombardování zúčastnila asi padesátka ruských letadel a vrtulníků. Na podpoře útoků se podle ruského ministra podílí také deset bojových plavidel, z nichž šest operuje ve Středozemním moři. Ruská armáda podle Šojgua nyní zahájila „novou etapu“ syrské operace. Její součástí je i součinnost s ozbrojenými silami Francie, která byla na příkaz vrchního velitele Vladimira Putina zahájena, řekl ministr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery