Crédit Agricole čelí v USA obří pokutě. Porušovala prý sankce vůči Íránu | E15.cz

Crédit Agricole čelí v USA obří pokutě. Porušovala prý sankce vůči Íránu

Crédit Agricole
Crédit Agricole
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská bankovní skupina Crédit Agricole zaplatí úřadům ve Spojených státech pokutu 787 milionů dolarů (18,7 miliardy korun) kvůli údajnému porušování amerických sankcí vůči Íránu, Súdánu, Barmě a Kubě. Uvedl to newyorský regulační úřad. Banka tak ukončí vyšetřování, podle něhož v rozporu s těmito sankcemi nelegálně přesouvala peníze přes americký finanční systém.

Crédit Agricole byla obviněna z porušení amerických sankcí vůči Íránu, Súdánu, Barmě a Kubě a podle zdrojů se ho dopustila mezi lety 2003 a 2008. Americké úřady se prý s bankou dohodnou, že se Crédit Agricole nebude muset přiznat k žádnému obvinění, pokud splní určité požadavky.

Manhattanská prokuratura uvedla, že dceřiné firmy Crédit Agricole přes americký systém převedly stovky milionů dolarů jménem svých klientů v Súdánu, Íránu, na Kubě a v Barmě. Podle státního zastupitelství ve Washingtonu byla dcera francouzské banky Crédit Agricole Corporate and Investment Bank (CA-CIB) obviněna z falšování záznamů newyorských finančních institucí, z porušení amerického zákona o obchodování s nepřítelem a zákona, který umožňuje prezidentu USA po vyhlášení stavu nouze regulovat obchod. Dceřiná firma podle úřadu přijala odpovědnost za trestnou činnost.

Crédit není první, pokuty dostaly banky i dříve

Crédit Agricole je další zahraniční bankou, která zřejmě ukončí vyšetřování kvůli možnému porušení amerických sankcí. Zhruba desítka mezinárodních bank, převážně z Evropy, dostala od roku 2009 v obdobné souvislosti v USA pokuty v celkové výši 14 miliard dolarů.

Největší francouzská banka BNP Paribas zaplatila kvůli porušování amerických sankcí rekordní pokutu 8,9 miliardy dolarů. Banka loni v červnu přiznala, že porušila obchodní sankce USA zajišťováním finančních transakcí pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu.

Úřady údajně nadále vyšetřují italskou UniCredit, francouzskou Société Générale a německou Deutsche Bank.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video