Dohodněte se na splácení dluhu, vyzval MMF Ukrajinu a Rusko | E15.cz

Dohodněte se na splácení dluhu, vyzval MMF Ukrajinu a Rusko

Vladimir Putin a Petro Porošenko
Vladimir Putin a Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Mezinárodní měnový fond vyzval Rusko a Ukrajinu k jednání o restrukturalizaci dluhu v objemu tří miliard amerických dolarů (74,2 miliardy korun). Jde o peníze, které Moskva poskytla Kyjevu v roce 2013. MMF ale zároveň dodal, že jedná o reformách, které by mohly umožnit poskytovat finanční podporu Ukrajině i v případě, že by se země ocitla v prodlení se splátkami dluhu.

Rusko se odmítlo podílet na jednáních o restrukturalizaci dluhu, které vedla Ukrajina se soukromými vlastníky dluhopisů. Ruská vláda trvá na tom, že její půjčka není komerčním dluhem, ale oficiální státní pomocí, která by se měla splatit. Dluhopisy vydala vláda sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče necelé dva měsíce předtím, než po masových protestech v roce 2014 Janukovyč z Ukrajiny uprchl.

Ruské dluhopisy se mají splatit letos v prosinci. Prodlení se splátkami ruského dluhu by pro Ukrajinu bylo nebezpečné, protože MMF nemůže dál poskytovat pomoc zemím, které svým věřitelům včas nesplácejí závazky.

Změna politiky

Zástupce MMF Gerry Rice však dodal, že výkonná rada MMF by mohla brzy zahájit dlouhodobý přezkum politiky, která v současnosti zakazuje fondu půjčovat zemi, která nesplácí dluhy. Reformy by mohly vymezit okolnosti, za jakých by bylo možné půjčovat, pokud země nebude splácet jednomu věřiteli.

Restrukturalizace dluhu Ukrajiny je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard amerických dolarů (988,4 miliardy korun), na kterém se Ukrajina letos dohodla s MMF. Ostatní věřitelé dohodu o restrukturalizaci schválili tento měsíc. Podle dohody věřitelé prominou Kyjevu 20 procent jistiny dluhopisů a termín splatnosti všech dluhopisů se prodlouží o čtyři roky.

Ukrajina již dříve sdělila, že celý dluh Rusku nesplatí a nenabídne mu ani lepší podmínky splácení, než na jaké přistoupili ostatní věřitelé.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.