Evropská komise chce změnit svou politiku vůči zemím Visegrádu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Evropská komise změní přístup k Visegrádu. Kvóty pro rozdělování migrantů jsou zřejmě ze hry

ČTK

Evropská komise vedená Ursulou von der Leyenovou podle německého deníku Die Welt změní svou politiku vůči zemím visegrádské skupiny - Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Bude tvrdá v otázkách právního státu, ale zároveň s V4 povede strukturovaný dialog, jehož cílem je vzájemný respekt a uvolnění napětí uvnitř EU. V plánu jsou mimo jiné častější návštěvy evropských politiků v zemích Visegrádu nebo vyrovnanější migrační politika.

„Pod von der Leyenovou Evropská komise v březnu zřejmě nenavrhne rozdělování migrantů podle pevných kvót,“ píše německý list o jednom z témat, které minulou Evropskou komisi a země Visegrádu hluboce rozdělovalo.

Místo toho bude chtít Brusel podle deníku výrazně rozšířit ochranu vnějších hranic EU a přijmout urychlená opatření pro důslednější vracení neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu.

Z Rejžkova deníčku: Opravdoví Výjimeční

Takovýto krok ze strany EK, který by zejména v otázce kvót odpovídal dlouhodobým postojům V4, by pak podle Die Welt mohl vést k větší připravenosti ke kompromisu ze strany čtveřice zemí v otázkách jako je budoucí rozpočet EU nebo její klimatická politika.

„I když chce Brusel Východoevropanům vyjít vstříc, nechce šéfka EK dělat žádné kompromisy v otázce porušování principů právního státu, pokud jde o svobodu mínění nebo justici,“ konstatuje list. Řízení vůči Maďarsku a Polsku tak budou pokračovat.

Středula varoval Babiše. Stravenkový paušál budou zaměstnavatelé zneužívat, tvrdí odbory

Nezmizí zřejmě ani tlak na Česko, aby kompletně vyjasnilo, jak používal prostředky z evropských fondů současný premiér Andrej Babiš, což požaduje například předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová.

Komentář Tomáše Glance: Putin až do smrti

„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem
Klub bilionových amerických firem se rozrostl o matku Googlu
Putinův projev zamíchal kartami. Rusko po něm vešlo do doby změn poměrů sil, tvrdí analytici
Zeman se rozchází se Soukupem. Pořad Týden s Prezidentem končí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!