Nový stravenkový paušál budou zaměstnavatelé zneužívat, tvrdí odbory | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Středula varoval Babiše. Stravenkový paušál budou zaměstnavatelé zneužívat, tvrdí odbory

ČTK

Zavedení stravenkového paušálu ve formě, na jaké se na něm dohodli představitelé vládního hnutí ANO a sociální demokraté, se ani trochu nepozdává odborům. Nezdaněný paušál má podle ANO a ČSSD fungovat vedle papírových a elektronických stravenek. „Zaměstnavatelé budou peníze zneužívat, promítne se to do odvodů,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který se již sešel s premiérem Andrejem Babišem aby s ním nový návrh prodiskutoval.

Babiše informace odborů ke stravenkovému paušálu překvapily. „Tvrdí (odbory), že stát by přišel o peníze. Musíme se setkat s paní ministryní (financí Alenou) Schillerovou a zástupci financí a pozveme i zaměstnavatele, protože se jich to týká. Pokud odboráři tvrdí, že zaměstnavatelé se těší na to, že dostanou peníze, ale lidem je nedají, tak to je nepřijatelné,“ uvedl po schůzce Babiš.

Jak se čistá mzda počítá v roce 2020? Vyzkoušejte naši mzdovou kalkulačku >>>

„Může to znamenat dopad do příjmů státního rozpočtu i zaměstnanců. Výsledek může být, že zaměstnanec dostane o nějakou korunu více, ale promítne se mu to do zdravotního a sociálního pojištění,“ uvedl Středula ke stravenkovému paušálu. Od vlády chce, aby návrh přesně propočítala. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by peníze mohlo dostat až milion zaměstnanců. Odbory ale tvrdí, že řada zaměstnavatelů příspěvek státu zneužije a zaměstnancům ho započítá do mezd.

Kremlík zakázku k dálničním známkám i přes kritiku Babiše nezruší, zkusí ji zlevnit

Stravenkový paušál by měl být podle návrhu ministerstva financí alternativou ke stravenkám a podnikovému stravování. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. S plánem zrušit daňové zvýhodnění stravenek a nahradit ho paušálem přišlo ministerstvo už před 12 lety. Návrh neuspěl, objevil se pak ještě několikrát.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!