Francouzští poslanci schválili prodloužení výjimečného stavu | E15.cz

Francouzští poslanci schválili prodloužení výjimečného stavu

Francouzští poslanci schválili prodloužení výjimečného stavu
následky útoku v Nice
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Národní shromáždění, dolní komora francouzského parlamentu, schválilo prodloužení výjimečného stavu v zemi o šest měsíců. Dnes se bude návrhem zabývat Senát. Výjimečný stav by po svém definitivním schválení měl platit až do konce ledna 2017, uvedla agentura AFP. Poslanci návrh schválili pět dní po vražedném útoku v Nice s 84 mrtvými.

Výjimečný stav ve Francii platí od teroristických útoků v Paříži loni v listopadu, které si vyžádaly 130 mrtvých. Od té doby se toto mimořádné opatření několikrát prodloužilo, naposledy kvůli evropskému fotbalovému šampionátu ve Francii.

Prezident François Hollande výjimečný stav plánoval odvolat ke konci tohoto měsíce, ale situaci změnil útok v Nice, kde atentátník za volantem kamionu najel do davu a zabil desítky lidí.

Nice: Terorista se prý zradikalizoval velmi rychle a navštěvoval psychologa

Původní návrh zákona, kterým vláda žádá parlament o prodloužení výjimečného stavu, hovořil o třech měsících. I prezident ale následně oznámil, že prodloužení by mohlo být až půlroční. Agentura AFP v souvislosti s tímto rozhodnutím připomíná prezidentské volby v dubnu příštího roku a opoziční výtky na adresu socialistické vlády, že boj proti terorismu zanedbala.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!