Investoři prodávají italské a španělské dluhopisy, bojí se krize | e15.cz

Investoři prodávají italské a španělské dluhopisy, bojí se krize

Itálie
Itálie
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investoři dnes zasadili Itálii a Španělsku tvrdou ránu v podobě výprodeje státních dluhopisů těchto dvou zemí. Výnosy dluhopisů v obou případech vystoupily na nová maxima, což Madridu a Římu prodražuje obsluhu státního dluhu. Trh se obává, že kvůli zpomalení hospodářského růstu klesá pravděpodobnost, že se podaří zastavit šíření dluhové krize do dalších zemí eurozóny. Italové chtějí vědět, proč se německá Deutsche Bank zbavila většiny italských dluhopisů.

Výnos španělských státních dluhopisů se splatností deset let vzrostl na 6,45 procenta, což je nejvíce za dobu existence eurozóny. Později se sice výnos trochu snížil, dál však zůstává v těsné blízkosti hodnot, kde byl v případě řeckých, irských a portugalských dluhopisů, než tyto země požádaly o finanční pomoc ostatní členy Evropské unie.

V případě Itálie výnos srovnatelných dluhopisů vzrostl na 6,18 procenta a je rovněž nad hodnotami z 21. července, kdy Evropská unie oznámila svůj nejnovější plán boje s dluhovou krizí, aby uklidnila trhy. Zástupci eurozóny se toho dne zároveň dohodli na druhém záchranném úvěru pro Řecko. Ten bude zhruba ve stejné výši jako první úvěr.

Nepřízeň finančních trhů a růst nákladů na obsluhu dluhu zanechávají na politické scéně obou zemí značné dopady. Italský ministr financí Giulio Tremonti dokonce svolal mimořádnou schůzku, na které chce situaci podrobně analyzovat. Podobně španělský premiér José Zapatero dnes odložil začátek své třítýdenní dovolené, aby byl v těsném kontaktu s hospodářským vývojem země.

Evropští činitelé se snaží situaci uklidnit a nepřipouštějí si, že vývoj v Itálii a Španělsku představuje nějaké riziko, nebo že bude nakonec třeba poskytnout oběma zemím finanční pomoc. Evropská komise nicméně uvedla, že situaci podrobně sleduje. „Pevně věříme v odhodlání italských i španělských úřadů dostat ekonomiku zpět na růstovou dráhu,“ uvedla mluvčí EK Chantal Hughesová.

Začala Deutsche Bank?

Italský regulátor trhu Consob chce vědět, proč se německý finanční ústav Deutsche Bank v relativně krátké době zbavil většiny italských dluhopisů, které měl v portfoliu. Hlavní italský zástupce největší německé banky minulý týden poznamenal, že podíl italských dluhopisů v portfoliu banky se snížil v důsledku jedné z fúzí, z historického pohledu je ale prý stabilní a příliš se nemění.

Italské ministerstvo hospodářství nicméně odkazuje na výsledkovou zprávu Deutsche Bank za druhé čtvrtletí, která říká něco jiného. Uvádí se v ní, že na konci loňského roku Deutsche Bank držela v čistém vyjádření italské státní dluhopisy za zhruba osm miliard eur (asi 194 miliard Kč). Na konci června už to ale bylo jen 997 milionů eur (asi 24,2 miliardy Kč). To je za půl roku pokles o zhruba 88 procent.

„Úřad Consob dal jasně najevo, že než obdrží požadované informace, vývoj situace bude nadále sledovat,“ odpovědělo ministerstvo hospodářství členům italského parlamentu.

Napětí na trzích podle agentury AP nevěstí nic dobrého. Itálie a Španělsko jsou třetí a čtvrtou největší ekonomikou eurozóny a jsou příliš velké na to, aby se je eurozóna pokoušela zachraňovat takovým způsobem, jak to udělala s Řeckem, Irskem a Portugalskem.

Burzy v Itálii i ve Španělsku dnes pokračovaly v poklesu, a navázaly tak na vysoký pondělní propad. Hlavní index burzy v Madridu ztrácel do půl procenta, o den dříve přitom odepsal 3,4 procenta. Burza v Miláně ztrácela asi jedno procento.

K turbulencím dochází kvůli několika faktorům: trhy se obávají zpomalení tempa růstu ekonomiky, a to jak v Evropě, tak ve Spojených státech, a také toho, že dluhová krize se bude šířit dál. Za poslední dva týdny se přidaly také obavy, že by se americká ekonomika mohla vrátit k recesi a že Spojené státy přijdou o nejvyšší rating.

V takové situaci se investoři zbavují všeho, co považují za riskantní, a nakupují bezpečnější aktiva. To je hlavně zlato a švýcarský frank. Patrné je to i z poklesu výnosů německých státních dluhopisů, po nichž je mnohem vyšší poptávka. Výnosy a ceny se pohybují proti sobě, když tedy cena kvůli vyššímu zájmu roste, výnos klesá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery