Katar pokračuje v nákupu letounů. Od Britů nakoupí stíhačky téměř za sedm miliard eur | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Katar pokračuje v nákupu letounů. Od Britů nakoupí stíhačky téměř za sedm miliard eur

ČTK

Katar koupí od britské zbrojovky BAE Systems 24 bojových letounů Eurofighter Typhoon za 6,8 miliardy eur (174 miliard korun). Kontrakt dnes v Dauhá podepsali britský ministr obrany Gavin Williamson a jeho katarský protějšek Chálid Attíja. Letadla má Katar získat v roce 2022.

Katar oznámil zájem o nákup britských letadel už v září. Jde o jeden z největších zbrojních kontraktů od chvíle, kdy se země v červnu dostala do izolace ze strany některých svých arabských sousedů. Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty přerušily s Katarem diplomatické styky a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Dauhá pak dostalo ke splnění požadavky, které zahrnovaly ukončení podpory údajných teroristů, přerušení kontaktů s Íránem a zrušení turecké vojenské základny, kterou Katar hostí na svém území.

Začátkem prosince Katar uzavřel kontrakty v hodnotě přes deset miliard eur (256 miliard korun) s francouzskými společnostmi Dassault Aviation a Airbus. Od nich má koupit minimálně 12 stíhacích letounů Rafale a 50 letadel A321.

Zahraniční dělníci chystají v Kataru mistrovství světa ve fotbale. Pracují ve smrtelném horku
Qatar Airways couvají od záměru investovat do American Airlines

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!