Kyperský ministr se chce v Moskvě dohodnout na podmínkách úvěru | E15.cz

Kyperský ministr se chce v Moskvě dohodnout na podmínkách úvěru

Kypr v nesnázích. Poslanci zamítli plán na zdanění vkladů
Kypr v nesnázích. Poslanci zamítli plán na zdanění vkladů
• 

ČTK

Kyperský ministr financí Michalis Sarris se chce dnes v Moskvě dohodnout na prodloužení a zlevnění dřívějšího úvěru od Ruska v částce 2,5 miliardy eur, zhruba 64 miliard korun. Řekl to cestou na jednání se svým ruským protějškem Antonem Siluanovem.

„Doufáme v příznivý výsledek, s jistotou jej však předvídat nemůžeme,“ řekl Sarris podle agentury Reuters. Kypr požádal Rusko o pětileté prodloužení úvěru, který je podle původní smlouvy splatný v roce 2016. Žádá rovněž o snížení úrokové sazby z dosavadní úrovně 4,5 procenta.

Kypru nyní hrozí finanční chaos a státní bankrot, protože v úterý jeho parlament odmítl plán jednorázového zdanění vkladů u bank. Ten byl podmínkou k tomu, aby země získala od eurozóny finanční pomoc deset miliard eur, asi 256 miliard korun.

Sarris také podle řeckých médií nabídne Rusku dvě své největší komerční banky Bank of Cyprus a Laiki Bank za symbolické jedno euro. Prodej bank je jednou z cest, jak zachránit instituce, které nutně potřebují miliardy eur na rekapitalizaci a na jejich sanaci ze státního rozpočtu Kypr nemá.

Kypr požádal Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o pomoc loni v červnu. Udělal to proto, že dvě jeho největší banky utrpěly obrovské ztráty kvůli svému napojení na zadlužené Řecko a byly nuceny požádat o pomoc stát. Mezitím se ekonomická situace země značně zhoršila a Kypr už více než rok nemá přístup na kapitálové trhy.

:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.