Libanonské orgány propustí pět Čechů asi ve čtvrtek dopoledne | E15.cz

Libanonské orgány propustí pět Čechů asi ve čtvrtek dopoledne

Libanonské údolí Bikáa, kde byli Češi nalezeni
Libanonské údolí Bikáa, kde byli Češi nalezeni
• 
ZDROJ: Padres Hana, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Libanonské orgány propustí pětici Čechů asi ve čtvrtek dopoledne. V České televizi to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ráno totiž chtějí Libanonci ještě pokračovat ve vyšetřování. Čeho se vyšetřování týká, ministr neuvedl. Češi zmizeli loni v červenci, na svobodě jsou od pondělka. Propuštění Čechů je podle médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v Česku.

„Libanonské orgány chtějí ještě (ve čtvrtek) ráno něco šetřit. Pokud byl nějaký předpoklad, že by se mělo letět dnes, tak v této chvíli vím, že se to odkládá na zítřek. Předpokládám, že v průběhu dopoledne dojde k předání našemu týmu,“ řekl ČT Zaorálek. „Vyšetřování probíhá jak na libanonské, tak na české straně. Je tu prostor pro Libanonce, aby prováděli své vyšetřování. Pro ně je to také kauza, která je zajímá,“ dodal.

Ministr potvrdil, že na palubě vládního airbusu, který dorazil dnes večer do Bejrútu a má propuštěné Čechy dopravit zpět, je i šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Že by ale i čeští vyšetřovatelé vyslýchali pětici propuštěných ještě před odletem do Česka, Zaorálek neočekává.

Okolnosti únosu Čechů a průběh vyšetřování nechtěl ministr zahraničí komentovat. „Naší rolí je české občany dostat zpátky do země a pak vyšetřit, co se stalo,“ řekl. „Případ Fajád není můj případ, patří ministerstvu spravedlnosti,“ doplnil.

Úřady už druhým dnem odmítají komentovat mediální úvahy o výměně Fajáda za pětici unesených Čechů. Alí Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání, které již povolil soud, žádají Prahu Spojené státy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video