Litva kvůli obavám z Ruska zvýší obranný rozpočet o třetinu | E15.cz

Litva kvůli obavám z Ruska zvýší obranný rozpočet o třetinu

Jednotky americké armády (na snímku) operovali v rámci akce „Atlantic Resolve“ (Atlantická rozhodnost) také v Litvě.
Jednotky americké armády (na snímku) operovali v rámci akce „Atlantic Resolve“ (Atlantická rozhodnost) také v Litvě.
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: U.S. Army Europe Images via Flickr

ČTK

Share on Facebook Messenger
Litva, vystrašená vojenskou agresivitou Ruska, zveřejnila plány zvýšit v příštím roce své vojenské výdaje o třetinu, na nejvyšší úroveň od svého vstupu do Severoatlantické aliance v roce 2004.

Pobaltská země nikdy neplnila nepsané alianční pravidlo vydávat dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP) na obranu, a to tím spíše, že ji v letech 2008-2010 postihla finanční krize. Ještě předloni a v předchozích letech tak na obranu utrácela jen 0,8 procenta svého HDP, což byl v členských zemích NATO druhý nejnižší podíl po Lucembursku.

Litevský postoj se změnil v loňském roce, kdy Rusko anektovalo Krym a podpořilo separatisty na východě Ukrajiny. Moskva stále popírá, že by poslala na Ukrajinu své vojáky a zbraně, jak tvrdí Kyjev a Západ.

Vojenské výdaje vzrostou téměř čtyřnásobně

Státní rada pro obranu dnes navrhla zvýšit vojenské výdaje v roce 2016 o 149 milionů eur (asi 4,1 miliardy korun) na 574 milionů eur (asi 15,8 miliardy korun), což by představovalo přibližně 1,46 procenta výkonu litevské ekonomiky.

„Umožní to dostat armádu na zcela novou úroveň, takže bude schopna zajistit obranu a odstrašení, a to jak sama, tak spolu se spojenci,“ řekl novinářům ministr obrany Juozas Olekas. Pokud zvýšení výdajů schválí parlament, budou využity ke zvýšení počtu vojáků, modernizaci výzbroje a k výcviku s aliančními spojenci.

Zvyšování výdajů na obranu ohlásilo i Německo
Posledních pětadvacet let Německo omezovalo výdaje na obranu. Nyní se však situace mění. Vláda Angely Merkelové kvůli aktuální ruské politice otočila - v každém z příštích pěti let bude Berlín zvyšovat vojenský rozpočet o šest procent. Kabinet má v tomto ohledu překvapivě vysokou podporu jinak pacifistické německé společnosti. Podle posledního průzkumu vyšší obranné výdaje schvaluje 49 procent respondentů, 36 procent je proti.

Ministr se přímo nezmínil o Rusku, nicméně o ruské hrozbě litevští politici hovoří často. Litevci také pozorně sledují vojenská cvičení v nejzápadnější ruské enklávě okolo Kaliningradu.

Litva již loni a letos navýšila své obranné výdaje a politické strany slíbily, že dvouprocentního cíle dosáhnou nejpozději v roce 2020.

Česko zvýší svůj rozpočet na obranu
Česko v současnosti vynakládá na obranu asi jedno procento HDP. Ministerstvo obrany loni hospodařilo s rozpočtem ve výši 42 miliard korun, který ani nedokázalo vyčerpat, i když podle odborníků by potřebovalo nejméně 50 miliard. Vládní koalice se zavázala, že armádní rozpočet bude v následujících letech postupně růst až na 1,4 hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2020.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.