Na východě Ukrajiny před vypršením příměří vypukly tvrdé boje | e15.cz

Na východě Ukrajiny před vypršením příměří vypukly tvrdé boje

Proruští ozbrojenci v Doněcku (ilustrační foto)
Proruští ozbrojenci v Doněcku (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslední hodiny před vypršením týdenního příměří dnes poznamenaly tvrdé boje ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Proruští radikálové podnikli prudký útok na kasárna vojsk ministerstva vnitra v centru Doněcka a objektu se zmocnili. V těžce zkoušeném Slavjansku, který kvůli neustálým přestřelkám opustila údajně už polovina obyvatel, dnes vzbouřenci do boje nasadili i tanky.

Boj o doněcká policejní kasárna trval půldruhé hodiny, povstalci údajně stříleli z minometů a obrněných transportérů. Doněcká policie stačila oblast uzavřít pro dopravu a vyzvala obyvatele, aby nevycházeli z domů. K civilním obětem údajně nedošlo, mezi policisty je pět zraněných.

Podle ukrajinských médií se příměří, oboustranně vyhlášené v pondělí, prakticky nedodržuje. Střelba se dnes ozývala i z Kramatorska, kde údajně granáty a miny dopadaly do středu města. Několik obytných domů je podle agentury Unian poničeno. Poškozena prý byla i místní vodárna.

Ve Slavjansku dnes ostřelovali proruští radikálové dva kontrolní posty armády, která už druhý měsíc drží město v obklíčení. Podle agentury Unian povstalci útočili na armádní pozice z tanků a mobilních raketových baterií Grad.

Příměří končí už v pátek

Příměří má vypršet v pátek v 9:00 SELČ, pokud se znepřátelené strany nedohodnou na jeho prodloužení. Prezident Petro Porošenko prohlásil, že předpokladem zdrženlivosti ukrajinské armády je souhlas povstalců s hlavními body jeho mírového plánu. Pokud se tak nestane, učiní v pátek kyjevské vedení „závažná rozhodnutí“.

Podle spekulací ukrajinského tisku by mohlo jít o vyhlášení výjimečného stavu nebo zahájení frontálního útoku na povstalecké pozice. Zpravodajský server Cenzor dnes s odvoláním na informované zdroje z ministerstva vnitra napsal, že vláda už připravila plány na evakuaci civilního obyvatelstva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery