Na východě Ukrajiny se formují stoupenci federalizace. Mluvit chtějí rusky | E15.cz

Na východě Ukrajiny se formují stoupenci federalizace. Mluvit chtějí rusky

Proruští obyvatelé Krymu oslavují výsledek referenda o připojení k Rusku
Proruští obyvatelé Krymu oslavují výsledek referenda o připojení k Rusku
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, čap

Share on Facebook Messenger
Na východě Ukrajiny vzniklo nové hnutí usilující o rozdělení Ukrajiny podle etnického původu. Pod názvem Jihovýchod ho založili stoupenci federalizace jen krátce předtím, než se pro federální rozdělení Ukrajiny v Paříži vyslovil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Podle šéfa ruské diplomacie nemůže Ukrajina fungovat jako jednotný stát a status „neutrální federace“ je pro ni jediným řešením.

Stoupenci ruskojazyčné autonomie se v Charkově rozhodli vytvořit zárodek „Jihovýchodní federativní republiky“, které by měla rozšířené pravomoci a rozsáhlou autonomii, uvedla to agentura Unian. Ruština by v novém útvaru měla status státního jazyka.

Organizace Jihovýchod, která má federalizaci země prosadit, sdružuje podle ukrajinských médií asi 30 proruských spolků, jimž dominuje organizace Veliká Rus a hnutí Trojjediná Rus, jehož stoupenci se zasazují o spojení Ruska, Ukrajiny a Běloruska.

Kromě Charkovské oblasti by se součástí nové jihovýchodní ruskojazyčné republiky měla stát i Luhanská a Doněcká oblast, píše Unian. Jednání o spolupráci je prý v plném proudu. Iniciátoři federalizace se označují za dědice takzvané Doněcko-krivorožské sovětské republiky, bolševického útvaru, který na východní Ukrajině vznikl v chaotickém období bezprostředně po první světové válce.

Hnutí Jihovýchod chce vytvořit koordinační radu, která by se „postavila kyjevským pučistům“. Novou ukrajinskou vládu hnutí neuznává, staví se i proti ještě nedávno vládnoucí Straně regionů, která prý zradila ruskojazyčný východ. Prezidentské volby plánované na 25. květen chtějí stoupenci federalizace bojkotovat.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.