Někteří občané EU budou možná Británii muset opustit, tvrdí britský ministr | E15.cz

Někteří občané EU budou možná Británii muset opustit, tvrdí britský ministr

David Davis
David Davis
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někteří občané Evropské unie možná nebudou moci v Británii po jejím odchodu z bloku zůstat. Prohlásil to nový ministr pro otázky brexitu David Davis. Opatření by se podle něj mohlo dotknout především těch lidí, kteří do ostrovní země přišli či přijdou v době, kdy už bude jasné, kdy Británie unii opustí.

„Možná budeme muset stanovit pro uznání práva na povolení k trvalému pobytu určité datum,“ uvedl Davis v rozhovoru poskytnutém listu The Mail on Sunday. Británie podle něj chce v jednáních s Bruselem dosáhnout „velkorysé dohody pro migranty z EU, kteří tu nyní jsou, a velkorysé dohody pro britské občany v EU“.

Davis odmítl spekulace, že budou muset po takzvaném brexitu Spojené království opustit tři miliony občanů zemí evropské sedmadvacítky. Upozornil ale také na to, že po červnovém referendu země zaznamenala nárůst počtu příchozích občanů EU, a vláda by tak mohla stanovit rozhodné datum, po kterém by příchozí občané v Británii trvale zůstat už nemohli.

Snaha omezit imigraci ze zemí Evropské unie byla jedním z hlavních motivů, proč řada Britů v červnovém referendu hlasovala pro odchod z EU. Podle unijních pravidel totiž není možné trvale omezit volný pohyb obyvatel napříč evropskou osmadvacítkou. Do Británie v posledních letech přicházely tisíce lidí ze střední a východní části EU, především z Polska, Bulharska či Rumunska, ale i z České republiky či Slovenska.

Nová premiérka Theresa Mayová si vysloužila kritiku za neochotu zaručit občanům EU, že budou moci ve Spojeném království zůstat i po brexitu. Podle Davise Británie během jednání, které povede s Bruselem poté, co oficiálně požádá o spuštění článku 50 lisabonské smlouvy, který upravuje odchod země ze společenství, dosáhne toho, že bude moci zůstat součástí jednotného trhu a zároveň se nebude muset podílet na volném pohybu osob.

Řada evropských politiků dala ale v uplynulých týdnech najevo, že taková možnost nepřipadá v úvahu. Podle Davise se však jen „všichni staví na startovací pozice“ a vše je otázkou jednání. „Kdybych vyjednával o koupi vašeho domu či auta, také by moje první nabídka nebyla tou konečnou,“ řekl ministr. Podle něj zřejmě ale nebude přístup na jednotný trh bezplatný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video