Prouza chce lovit firmy a EU agentury utíkající z Británie kvůli brexitu | E15.cz

Prouza chce lovit firmy a EU agentury utíkající z Británie kvůli brexitu

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odchod Velké Británie z EU je pro Česko příležitostí přilákat na své území centrály nadnárodních firem nebo unijních agentur, které sídlí v Londýně. Po dnešní první schůzce pracovní skupiny pro otázku vystoupení Británie z EU to novinářům řekl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza (ČSSD).

Z Londýna se podle něj bude stěhovat například Evropská bankovní agentura (EBA) nebo Evropská léková agentura (EMA). Ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo za úkol vytipovat firmy, které by mohly mít zájem přesunout svá sídla do Česka.

„Řada institucí bude potřebovat, aby měly sídlo v členské zemi EU, ne ve třetí zemi,“ uvedl Prouza. Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s agenturou CzechInvest mají připravit seznam společností, které by mohly mít zájem o stěhování do Česka. „Dostaly za úkol připravit balíčky možných výhod pro britské firmy, pokud by sem přesunuly svou centrálu,“ dodal Prouza. Konkrétní společnosti nezmínil, podle jeho názoru by to mohly být ty, které již mají v Česku výrobu.

Úřad vlády bude podle Prouzy mapovat, za jakých podmínek by se do České republiky mohly přesunout agentury EU sídlící v Londýně. Z Británie se podle očekávání bude přemísťovat Evropská bankovní agentura, Evropská léková agentura, jedna z poboček patentového soudu EU a také část agentury GSA, která spravuje navigační systém Galileo.

„V případě soukromých firem bych šance Česka neviděl moc reálně,“ řekl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Přednost podle něj dostanou spíše Irsko kvůli angličtině a daním nebo Německo kvůli velikosti trhu. Ovšem v rámci určité vyváženosti či „korektnosti“ by Česká republika mohla získat některou z evropských veřejných institucí, poznamenal.

Na dnešní schůzce pracovní skupiny, v níž jsou zastoupena ministerstva a sociální a hospodářští partneři, vzniklo devět podskupin. Budou se zabývat také právním rámcem vystoupení Británie z EU, politickými dopady brexitu nebo postavením českých firem a pracovníků na britském trhu.

Volný pohyb osob

Z ekonomického hlediska je pro Česko podle Prouzy klíčové, aby se při jednání s Londýnem nepřistoupilo na rozdělení čtyř základních svobod evropského volného trhu. „Pokud Britové chtějí volný přístup firem na evropský trh, pokud chtějí, aby britské firmy mohly volně nabízet své služby včetně těch finančních, pokud chtějí volný přístup britského kapitálu, pak musí platit volný pohyb osob,“ řekl.

V otázce reformy Evropské unie považuje Prouza za nutné, aby si občané členských zemí uvědomili, jaké výhody plynou z příslušnosti k jednotné Evropě. „Lidé ztratili pochopení pro to, proč je Evropská unie důležitá, k tomu se musíme dokázat umět vrátit,“ řekl. Hlavní témata pro novou Evropu jsou dle Prouzy dvě - zajištění bezpečnosti a hospodářského růstu.

Během léta skupina připraví návrhy pozic, které by česká vláda měla zastávat při podzimních jednání o odchodu Británie z EU. Další výstupy by měly posloužit i jiným českým představitelům v Bruselu, například europoslancům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video