Německá SPD trvá na krácení peněz z EU státům odmítajícím uprchlíky | E15.cz

Německá SPD trvá na krácení peněz z EU státům odmítajícím uprchlíky

Uprchlíci na hraničním přechodu Beremend mezi Chorvatskem a Maďarskem
Uprchlíci na hraničním přechodu Beremend mezi Chorvatskem a Maďarskem
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá vládní sociální demokracie (SPD) nadále požaduje v budoucnu omezit přístup k fondům Evropské unie těm zemím, které nechtějí přijímat uprhclíky. Předpokládá to desetibodový plán, o kterém chce SPD jednat na spolkové úrovni. O omezení unijních peněz pro státy odmítající uprhclíky nedávno hovořil i šéf SPD a vicekancléř Sigmar Gabriel, naopak křesťanskodemokratická kancléřka Angela Merkelová takový návrh odmítá.

Mezi státy, které nesouhlasí s povinným rozdělováním uprchlíků v EU, patří Česko a Slovensko.

SPD se ale dosud takového plánu nevzdala. „Dali bychom tím signál, že Evropská unie převzetí odpovědnosti za řešení uprchlické krize odmění,“ citovala DPA ze stranického záměru. Ten dále navrhuje, aby EU navýšila pomoc pro uprchlíky v rámci OSN o nejméně 1,5 miliardy eur (přes 40 miliard korun), více by měly odvádět i USA, bohaté státy Perského zálivu či další průmyslově vyspělé země.

Plán SPD se týká i vnitroněmeckého řešení, neboť počítá s dalším navýšením peněz pro jednotlivé spolkové země. Nově vládou slíbené tři miliardy eur pro příští rok prý zcela jistě stačit nebudou.

Juncker: K takovému kroku chybí právní rámec

O možnosti omezit zemím odmítajícím uprchlíkypřístup k unijním penězům hovořil před týdnem i německý ministr vnitra Thomas de Maiziére, který je z kancléřčiny křesťanské unie CDU. Ten v televize ZDF v této souvislosti řekl, že podporuje návrh, s nímž podle něj přišel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Mluvčí komise později popřel, že by Juncker něco takového navrhoval, neboť k takovému kroku chybí právní rámec.

S rozdělováním uprchlíků na základě povinných kvót dlouhodobě nesouhlasí země visegrádské skupiny (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. V úterý se v Bruselu sejdou ministři vnitra zemí EU, aby opět zvážili možnosti toho, jak si uprchlíky přerozdělit. Ve středu pak o uprchlické krizi bude jednat mimořádný summit EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video