Obama zrušil setkání s Putinem, důvodem je Snowden | E15.cz

Obama zrušil setkání s Putinem, důvodem je Snowden

Obama zrušil setkání s Putinem, důvodem je Snowden
Barack Obama
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vag

Americký prezident Barack Obama zrušil moskevské setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem plánované na září. Oznámil to ve zvláštním prohlášení Bílý dům. Zrušení schůzky je dle médií reakcí na rozhodnutí Moskvy udělit dočasný azyl bývalému technikovi CIA Edwardu Snowdenovi, jehož USA viní ze špionáže.

Oficiálně však Bílý dům schůzku ruší kvůli nedostatečnému pokroku v takových oblastech, jako je protiraketová obrana, kontrola zbrojení nebo obchodní vztahy.

„Informovali jsme ruskou vládu, že za konstruktivnější považujeme odložit summit do doby, kdy bude dosaženo hmatatelnějších výsledků v obecném programu naší spolupráce,“ uvádí se také v prohlášení. Podle amerických médií lze předpokládat, že Bílý dům o odvolání schůzky s Putinem Kreml už informoval, i když prezidenti spolu osobně nejspíš nehovořili.

Kreml vyjádřil zklamání nad rozhodnutím Baracka Obamy zrušit zářijovou schůzku s Putinem. Poradce ruského prezidenta pro zahraniční vztahy Jurij Ušakov podle agentury Reuters potvrdil, že za krokem Bílého domu je právě spor mezi oběma státy o Edwarda Snowdena.

Obama v talk-show

O Snowdenově kauze Obama mluvil v úterý večer v talk-show televize NBC. Řekl, že rozhodnutím Moskvy poskytnout Snowdenovi azyl je zklamán. „Občas sklouzávají zpátky k myšlení z dob studené války, k tehdejší mentalitě,“ poznamenal.

Bílý dům ale potvrdil, že Obama nadále plánuje účast na summitu vyspělých a rozvíjejících se ekonomik G20 počátkem září v Petrohradě. Sám Obama v úterním vystoupení v televizi toto rozhodnutí hájil. Aby si USA zachovaly vliv ve stále více propojené světové ekonomice, je podle prezidenta nezbytné, aby vyslaly na toto jednání reprezentativní delegaci.

Sejdou se v říjnu

Podle původních diplomatických plánů se letos Obama s Putinem měli setkat hned několikrát. První schůzka se uskutečnila v rámci červnového summitu skupiny G8 v Británii. Zářijovou schůzku v Moskvě dnes Bílý dům odvolal, nicméně hned v říjnu by se podle ruských médií oba prezidenti měli setkat během schůzky hlav států tichomořského regionu v Indonésii.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!