Obchody v Evropě: drastický pád | E15.cz

Obchody v Evropě: drastický pád

Česká pošta
Česká pošta
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V září se v Česku povedlo dojednat dva menší obchody: Česká pošta kupuje bezpečnostní agenturu Abas od podnikatele Iva Popardowskiho a porobetonářskou společnost H+H ČR prodal její vlastník německé firmě Xella International za 15 milionů eur.

Česká situace svou slabou aktivitou přesně kopíruje vývoj trhu fúzí a akvizic v Evropě: podle údajů mergermarketu se ve třetím čtvrtletí na kontinentě uskutečnilo transakcí za 100 miliard dolarů, což je proti předchozímu čtvrtletí „drastický“ propad o 46 procent (a proti předchozímu roku skoro o 40 procent).

Transakční aktivita ve třetím kvartále propadla i globálně – ve světě proběhlo transakcí za 461 miliard dolarů, což je proti předchozímu čtvrtletí o 16 procent méně. Kromě Evropy propadla i aktivita v USA a asijsko-pacifickém regionu.

Čtěte také:

Česko je v počtu akvizic za Polskem druhé v regionu

Dánský speditér DSV expanduje. Koupil část Bakalova Čechofrachtu

Trh fúzí a akvizic leze z bídy

V Česku se uskutečnilo za třetí kvartál jedenáct transakcí za 139 milionů eur. Za tři čtvrtletí už výsledek tak tristní není – dosáhl 2,9 miliardy eur. Toto číslo už zaručuje letošku dosažení nejlepšího celoročního výsledku za tři roky. Je za tím ale stále vliv největší letošní transakce, prodeje pivovarů Staropramen americké firmě Molson za 2,6 miliardy eur.

Anketa E15:

Z vývoje cen akcií vyplývá, že nejvíce podceněné jsou sektory energetiky, financí, těžby a autoprůmyslu. Odráží se propad hodnoty na prodejích menších firem?

Vladislav Severa (vedoucí partner transakčního poradenství Ernst & Young)

Velmi záleží na odvětví, každé z nich je zasaženo jiným mechanismem. Dluhová krize v eurozóně se bezesporu promítá i do ocenění finančních institucí. Toto odvětví je ovlivněno zejména nejistotou ohledně vývoje hodnot státních dluhopisů, do kterých evropské banky v minulosti hojně investovaly. Výrazně se také mění regulatorní prostředí a požadavky na kapitál bank.

Energetika, zvláště v Evropě, má dva různě se chovající segmenty. Ten regulovaný, například přenos elektrické energie, stále může těžit z návratnosti garantované regulatorními rámci a ocenění společností z tohoto segmentu tak nevnímáme jako zasažené ani v případě menších hráčů na trhu. Na druhé straně výroba elektřiny se musí vyrovnávat s nižší než očekávanou poptávkou a rostoucím tlakem na ceny a také s dopady některých politických rozhodnutí, například v oblasti jaderné energetiky. V případě těžby záleží na komoditě, zlaté doly poklesu hodnoty nečelí, naproti tomu těžba uhlí může být opět ovlivněna nižší poptávkou.

Patrik Brom (ředitel Corporate Finance Advisory UniCredit Bank)

Vztah mezi valuacemi malých společností a firem kotovaných na burzách je obvykle spíše volný. V případě prodejů malých firem je podstatnější vnímání jejich silných a slabých stránek, tedy je to hodně individuální záležitost. Ceny se mohou měnit i beze změny ekonomického výhledu (například díky přílivu kapitálu), nicméně valuace malých firem jsou spíše funkcí ekonomického cyklu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video