Výbuch v Bejrútu: Libanon už dva týdny odklízí trosky | E15.cz

OBRAZEM: Od tragického výbuchu v Bejrútu uběhlo 14 dní. Místní stále odklízejí škody

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přesně dva týdny uplynuly ode dne, který se do historie Libanonu zapsal velmi černým písmem. Kolosální výbuch 2750 tun dusičnanu amonného, který byl uložen několik let bez ochranných opatření v bejrútském přístavu, si doposud vyžádal více než 170 mrtvých, tisíce zraněných a stovkám tisícům obyvatel sebral domovy. 

Libanonem navíc zmítají i politické nepokoje, spojené mimo jiné s finanční a ekonomickou krizí. Tragický výbuch ze 4. sprna tyto skutečnosti jen vyostřil. Jen šest dní po události podala vláda libanonského premiéra Hasana Dijába demisi. 

Na povrch začaly vyplouvat i zprávy o tom, že vláda a zodpovědné osoby věděly již velmi dlouho o tom, že obsah skladu v bejrútském přístavu je značně nebezpečný a nestabilní. 

Česká pomoc

Česká republika vyslala na místo v rámci mezinárodní spolupráce čtyři desítky specialistů, kteří pomáhali s vyprošťováním zavalených lidí. Ve skupině byli mimo jiné i kynologové se psi, statik či lékař. 

Další pomocí jsou i finanční sbírky na pomoc lidem přímo v Bejrútu. Zde se zatím podařilo vybrat přes dva miliony korun. Další více než dva miliony korun neziskové organizace uvolnily ze svých zdrojů. Na akci se podílejí Člověk v tísni, Charita ČR a Diakonie. Sbírky jsou i nadále pro příspěvky otevřeny.

Podívejte se na aktuální fotografie z místa neštěstí:

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video